Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

KİRALIK ODA KAZANCI (RENT A ROOM INCOME)

12 Şubat 2018
328 defa görüldü

Birçok online sayfadan, facebook’dan ve diğer yayın organlarından insanlar kiralık oda reklamı yapıyor peki bu kazançların vergileri hakkında ne kadar bilginiz var?

Normal kira ve mülk kazançları ve onların vergileri ile ilgili diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz. Biz size bugün “Kiralık Oda” vergisini anlatacağız.

Yılda ‘Rent A Room Scheme ile £7,500 vergiden muaf (vergisiz) kira kazancı sağlayabilirsiniz biliyormusunuz?

Yani bu oda kirasından gelen kazancınız yılda £7,500 den fazla değilse hiç gelir vergisi ödemezsiniz.

Bu £7,500 toplam rakamdır; yani tek oda için ister iki, ister tek kişi kalsın yada ister kirayı bir kişi ister ise iki kişi alıyor olsun baraj £7,500’dur.

2015/2016 vergi yılında yıllık £4,250 olan ‘vergisiz oda kirası’ limiti 2016/2017 vergi yılında £7,500’e çıktı (bu vergi yılıda aynı rakam). Yani ayda £625.

Buna göre evinizin içinde dayalı döşeli bir odayı başkasına kiraya verirseniz, bu ev sizin tek ikamet adresiniz ise, bu kiradan gelen kazanç yılda belirlenen limiti geçmez ise bu kira kazancına gelir vergisi ödemezsiniz.

Bu hak için evin sahibi olmanız gerekmiyor yanlız kiracı iseniz kira kontratınızda başkasına kiraya veremez şartı yazıyorsa iş değişir. Veya mal sahibiniz ile bunu konuşmamış iseniz başınız ağrıyabilir.

Ayrıca bu kazanç tax credit yardımı alanların yardımını da etkilemez.

Ancak “Housing Benefit” vede “Council Tax” yardımları alanların yardımlarını etkileyebilir. Çünkü bu yardımlar evdeki kişilere vede onların kazançlarına göre hesaplanır vede sizin tüm kaynaklardan olan kazançlarınıza göre ödenir.

Eğer kiralık odadan gelen kazancınız yılda £7,500 den fazla işe ya normal kira vergisi şeklinde hesaplanır (yani kira eksi masraflar) yada ilk £7500 toplamdan düşer ve üzeri masraflar çıkmadan tamamı vergiye tabi olur.

Bu kazanç ile ilgili bilmeniz gereken bir diğer konu ise; bu kazanç mortgage şirkenizin koşullarına uygun olmayabilir onada dikkat etmelisiniz. Bunun için mortage poliçenizi inceleyebilirsiniz.

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz