Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

MUHASEBECİ NE İŞ YAPAR?

12 Şubat 2018
2.782 defa görüldü

Muhasebeci ne iş yapar?

Evet çok klasiktir İngiltere’de yaşayan ve muhasebeci ile işi olanların çoğunun dilinde pelesenktir adeta “muhasebeci beni yaktı!”

Bir diğer şikayet unsuru ise “arıyorum ulaşamıyorum”, “sorduğum soruya cevap alamıyorum” gibi serzenişlerdir. Kabul bu meslekteki herkes işin erbabı yada ehlidir diyemeyiz, malesef çoğu kez bu bir arz-talep meselesi. Sizler tecrübeli, diplomalı ve eğitimli kişilerden servis almayı tercih etmediğiniz için her ‘excel’ kullanmasını bilen kendine “muhasebeci” diyebiliyor.

Tamam bazen yada kimi durumda gerçekten muhasebeci kişileri mağdur etmiş olabilir. Kabul, lakin bir çuvaldızı muhasebecilere batırmadan önce iğneyi kendimize mi batırsak acaba ne dersiniz?

Mesela muhasebeciden beklememiz gereken işlerimi bekliyoruz acaba, yada kendimizi geliştirmek biraz da sistemi öğrenmek yerine herşeyin sorumluluğunun muhasebecide olduğunu varsaymak işimize mi geliyor?

Öncelikle şu unsurları anlamak lazım, kamuya açık çalışan muhasebeci sunlar değildir;

 • Sizin özel asistanınız
 • Sizin tercümanınız
 • Sizin yardımcınız
 • Sizin işçiniz veya çalışanınız

Asıl anlaşılması gereken konu ise muhasebeciye neden ücret ödendiği. Sanırım asıl temel problemimiz de bu.

Genelde muhasebeci sizden şu işler için para talep ediyordur;

 • Yıl sonu hesapları için (annual accounts)
 • Defter ön muhasebesi için (bookkeeping)
 • KDV hesap ve iadesi için (vat calculation and submission)
 • Maaş bodroları ve işlemleri için (payroll)
 • Şirket iadeleri için (submissions to CH & HMRC)
 • Bireysel vergi beyanı/iadesi için (self assessment tax return)

Ayrıca muhasebeciniz eğer ilk anlaşmanızda dahil edilmedi ise veya kişinin çalışma şekli tüm servisleri içermiyorsa sizden extra şu işler için de ücret talep etme hakkına sahiptir.

 • İş planı
 • Yeni iş fikirleri
 • Yeni bir iş için vergi planlaması
 • Emeklilik veya yatırım için tavsiye
 • İş yeri emekliliği işlemleri ve iadeleri
 • Extra toplantılar veya görüşmeler
 • Veya işiniz size ilk söylenen ücret için kişinin tahmin ettiğinden daha uzun sürdü ise (sizden veya işinizden kaynaklı)

Muhasebeciniz size yukarıda bahsedilen işlerin bir kaçını veya çoğunu bir arada sunan tek ücret söylemiş olabilir. Yıllık işler için aylık otomatik banka ödemesi de yapıyor olabilirsiniz fakat tüm bunlar muhasebecinizin sizin için yapacağı işler vede ücretlerini veya ilk servis antlaşmanızı değiştirmez.

Yani siz muhasebecinize bir tane “self-assessment” için ücret ödüyorsanız, ki bu yıl sonu gelir-gider defter hesabı ve iadesi için olucaktır eğer KDV ye kayıtlı bir işiniz yok ise her Nisan ayı bitiminde veya sonrasında siz evraklarınızı muhasebecinize ulaştıracaksınız ve oda sizin için yılda bir tane hesap yapıcak sizden bu iş için ücret alacak. Ama bu süreç içinde her aradığınızda ona ulaşmak isterseniz, her sorunuza cevap versin isterseniz bu mümkün olmayacaktır çünkü siz o kişiye sadece yılda bir iş için ücret ödüyorsunuz, size özel muhasebecilik yada asistanlık yapması için değil.

Elbette muhasebeciniz sizi bilgilendirme veya sorduğunuz soruya cevap verme gibi ek dönüşlerde bulunucaktır işletim politikası bu ise ama genelde bu sıklıkla olmayacaktır.

Özetle siz muhasebecinize yıl sonu hesabı için (örneğin “accounts” için) ödeme yapıyorsanız muhasebeciniz size yıl sonu gelir-gider hesaplama ve gerekli kuruma iade servisi verecektir siz aylık ödeme yaptığınız için o sizin asistanınız olmuyor yada her mektubunuza her aramanıza cevap vermesi gerekmiyor.

Asıl bir diğer önemli mevzu ise ‘işe başlama antlaşması’ diyebileceğimiz ‘letter of engagement’ dir. Malesef Türkçe konuşan muhasebeciler vede müşteriler tarafından pek kullanılmayan vede anlaşılmayan bu yürütme, ilgili tarafların her birinin sorumluluklarını ve yükümlülüklerini tanımlayan müşteri ile muhasebeci arasındaki bir sözleşmedir; çoğunlukla, yapılacak işin ücretini vede tarafların sorumluluklarını içerir. Bu kontrat ile aslında vergi mükellefi kişilerin muhasebecisinden beklemesi gerekenlerin altı çizilir.

Elbettte müşteri memnuniyeti mühim fakat hiç bir koşul ve şartta kamuya açık çalışan muhasebeci sizin işçiniz değildir. Eğer böyle cüzi rakamlara bir yıllığına asistan, tercüman, muhasebeci, özel yardımcı, sekreter tutuluyor olsa idi inanın kimse bu kadar yıl muhasebe ve müşavirlik okumazdı.

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz