Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

İNGİLTERE’DE İKAMET EDENLERİN TÜRKİYE DEVLET EMEKLİLİĞİ

13 Şubat 2018
21.701 defa görüldü

Malumunuz hepimiz birgün yaşlanacağız ve bugün kü çalıştığımız iş gücüne sahip olup fiilen aynı şekilde çalışmaya devam edemeyeceğiz. İşte bu sebepten dolayı yaşlılığımız için planlar yapmalı vede geleceğimiz için hazırlıklarda bulunmalıyız. Emekli olup artık çalışmıyor olduğunuzda geçiminizi nasıl sağlıyacaksınız bir plan yaptınız mı? Yoksa nasıl olsa sosyal güvencesi olan bir ülkede yaşıyorum “Pension credit” ile geçinirim mi diyorsunuz?

Peki İngiltere’de yaşayıp Türkiye’den devlet emekliliği almanın her iki ülke açısından şartlarını biliyormusunuz? Evet çokça merak edilen mevzuların başında gelir sanırım hem Türkiye’den hemde İngiltere’den aynı anda devlet emekliliği almanın her iki ülke açısından şartları.

Öncelikle belirtmek isterim ki bir kişi hem Türkiye’den hem de İngiltere’den aynı anda devlet emeklilik maaşı alabilir (hatta ikiden de fazla olmasında da sakınca yoktur). Kişinin her iki ülkede devlet emeklilik aylığı için başvuru yapması gerekecek fakat aşağıda vereceğim unsurları dikkate almak gerekir.

Öncelikle İngiltere’de ikamet edip bu ülkedeki devlet emekliliğini almaya hak kazanmış  kişilerin mevzuatına göz atalım; İngiliz devlet emekliliği kurallarına göre; kişinin aynı zamanda başka bir ülkeden, yada başka bir emeklilik poliçesinden emeklilik maaşı alması İngiliz devlet emekliliğini almasına engel değildir.

Yanlız İngiltere’de yaşan vatandaşlar, yani ikameti Birleşik Krallık olanlar yada İngiliz vergi mükellefi olanların yurtdışı emeklilik maaşları İngiliz hükümetini iki konuda ilgilendirir;

Birincisi; eğer tüm kaynaklardan gelen toplam yıllık kazançları o vergi yılı için belirtilen kişisel vergiden muhaf kazanç limitinin (personal allowance) üzerinde ise (bu rakam 17/18 vergi yılı için £11,500’dur) bu kazancı self-assessment aracılığı ile deklare etmeli vede vergiye tabi kazancın vergisini ödemeleri gerekli. Yurtdışı emeklilik maaşlarının 2017/2018 vergi yılına kadar 90% nı vergiye tabi idi fakat Nisan 2017 itibarı ile ikameti Büyük Britanya olan kişilerin yurtdışı emeklilik maaşlarının tamamı İngiliz gelir vergisine tabi olucak. Ayrıca yurtdışı emeklilik ikramiyelerininde (emekli olunca alınan toplu paranın) 100%’nün vergiye tabi kazançlar olduğunu hatırlatmak isterim.

İkinci bir mevzu ise Türkiye devlet emeklilik maaşı alan kişi eğer Birleşik Krallık’ta yaşıyor vede diğer devlet kurumlarından sosyal yardım alıyorlarsa Türkiye devlet emeklilik maaşı gelir vergisi mevzusu hariç sosyal yardımlar konusunda da İngiliz devletini ilgilendirir. Kişi diğer tüm kazançlarını beyan etmek zorunda olduğu gibi Türkiye’den varsa aldığı emeklilik maaşını da devlet kurumlara beyan etmek zorundadır.

Gel gelelim hem İngiltere hem de Türkiye’den emeklilik maaşı almanın Türkiye açısından değerlendirilmesine; Öncelikle tıpkı İngiltere gibi Türkiye açısından da iki ayrı ülkeden devlet emekliliği almanızda bir sakınca yoktur. Ancak birçok kişisinin yurtdışı borçlanması şartlarının detayını bilmediğini veya anlamadığını düşünüyorum. Birçoğunuzun bildiği gibi yurtdışı borçlanması ile Türk vatandaşları yurtdışında yine Türk vatandaşı olarak 18 yaşından sonra geçirdikleri süreyi prim olarak SGK’ya ödüyor ve bu süre Türkiye’de geçirilmiş gibi sayılıyor. Bu sayede yurtdışında geçirilen süreler Türkiye’de emeklilik hesabında dikkate alınıyor ve emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısına eklenebiliyor. Yani yurtdışı borçlanması yapılarak Türkiye’den emekli olunabiliyor. Yurtdışında geçirilen ve borçlanılması mümkün olan süreler sonrası emekli maaşı talep edilmesi halinde Türkiye’ye kesin dönüş yapmak gerekiyor. Kesin dönüş Türkiye’de yaşamak anlamına gelmiyor. Yurtdışında çalışmamak, işsizlik parası veya herhangi bir sosyal yardım almıyor olmak, kesin dönüş yapmış olmak şartını sağlamakta yeterli.

Yukarıda belirttiğim unsuru size daha detaylı anlatmak gerekirse; Eğer Türkiye’den yurtdışı borçlanması ile devlet emekliliği almış veya almaya hak kazanmış iseniz ilk maaşınız bağlandığı gün itibarı ile yaşadığınız ülkede artık fiilen çalışmıyor olmalı  vede herhangi bir sosyal yardım almıyor olmalısınız.

Bu yukarıdaki kanundan haberdar olmayıp, “uzun bir müddetttir ben maaşımı alıyorum kimsede birşey sormadı” diye düşünenler var ise yanılıyorlar.

3201 sayılı kanun  kapsamında emekli aylığı (yurtdışı borçlanması şartı ile) alıp halen yurtdışında ikamet edenler 6 ayda bir SGK ya yoklama kağıdı yollamak zorunda. SGK kişinin Türkiye’de verdiği adrese bir mektup yolluyor ve ondan bazı belgeleri kendilerine ibraz etmesini istiyor. Bunlar yurt dışı sigorta cetveli (emeklilik maaşı aldığı tarihten itibaren artık çalışmadığını gösteren) vede ikamet ettiği ülkenin resmi makamlarından onaylı sosyal yardım alıp almadığını gösteren evrak. Sosyal yardım ile kasıt : işsizlik yardımı, hastalık yardımı, kira yardımı vede çalışan aile kredisi dahil (working tax credit). Sosyal yardımlar ile ilgili bir dip not; eğer yardımlar kişinin adına değilde eşinin adına ise bu kişinin sosyal yardım aldığına işaret etmez.

Özetle aynı anda hem Türkiye’den hem de İngiltere’den emekli aylığı almaya engel yoktur fakat Türkiye emekli aylığı (yurtdışı borçlanmasına bağlı) bağlandıktan sonra yurtdışında artık çalışmıyor vede ikamete dayalı bir sosyal sigorta yada sosyal yardım ödeneği almıyor olmanız gerekli.

Türkiye-İngiltere arasında imzalanan Sosyal Güvenlik Sözleşmesini ayrıca hatırlatmak isterim. Her iki ülke arasındaki 1961 tarihli Sözleşme yürürlüktedir. 1999 yılında imzalanan Revize Sözleşmesi henüz yürürlüğe girmemiştir. Yürürlüğe girmesi için çalışmalar sürdürülmektedir. Bu sözleşmenin yürürlüğe girmesi sağlık protokolü içermesi bakımından çok önemlidir. Bir başka ifadeyle, Revize Sözleşmesi yürürlüğe girdikten sonra İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşları geçici olarak Türkiye’de bulundukları sürede sağlık yardımlarından yararlanabilecekler.

Eğer siz bu yıl Türkiye’de yurtdışı borçlanması yapmış ve örnekle 68,000TL ödeyip emekli maaşınızı bağlatmış iseniz ve bugün İngiltere’de hala sosyal yardım alıyor yada hala İngiltere’de çalışıyorsanız Türkiye’deki yurtdışı borçlanması sözleşmesinin hükmüne uymamış oluyorsunuz ve eğer bu Türkiye sosyal güvenlik kurumu tarafından öğrenilirse hem ödediğiniz paradan hemde maaşınızdan olabileceğiniz gibi birde bugüne dek size ödenen maaşın geri iadesi dahi istenebilir. Ayrıca Türkiye’deki emekli kazancınızı İngiliz hükümetine vede yardım kurumlarına bildirmemişseniz Birleşik Krallık yardım kurumlarına yalan beyan vermiş olduğunuz için İngiliz hükümetide size ceza kesip ödenen paranın faizi ile iadesini isteyebilir.

Yurtdışı borçlanması vede mevzuatı sebebi ile bir çok kişi bugüne dek mağdur olmuştur. 2010-2012 yılları arasında bir takım düzenlemeler getirilip kısa zamanlı çalışıp (part-time) yaşadıkları ülkede sigorta primi ödemeyenler kapsam dışında bırakılmıştı. Ancak 28/06/2012 tarihinde yayınlanan genelge ile konu yeniden değerlendirilmiş ve yurtdışında sigortadan muaf cüzi çalışması olanların emekli aylığının bağlanması uygulamasına son verilmiştir. Bu uygulama yanlızca İngiltere’de değil başka bir çok ülkede yaşayan gurbetçileri mağdur ettiğinden hala görülen davalar var ilerleyen zamanlarda eğer kazanılan bir dava olursa emsal teşkil ediceğinden yurtdışı borçlanması ile Türkiye devlet emeklilik maaşı bağlayanların mağduriyetinin giderilmesini ümit ediyoruz.

2 Yorum yapıldı

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz