Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

WORKPLACE PENSİON (İŞYERİ EMEKLİLİĞİ) NEDİR?

14 Şubat 2018
2.348 defa görüldü

Sosyal güvenlik elbette bir çoğumuzun en büyük kaygısıdır. Dünyada olduğu gibi İngiltere’de de soyal güvenliğin tamamlayıcısı emeklilik sistemidir. İngiliz devlet emeklilik sisteminin çıkmaza doğru gidişatı yeni bir emeklilik sisteminin getirilmesini ön gördü. İşte bu sebebten size 1 Ekim 2012’de yürürlülüğe giren ve yeni bir emeklilik uygulaması olan, işyeri emekliliğini (Workplace Pension) anlatacağız.

Workplace pension, hem işverenlerin hemde işçilerin hak sahibi olan işçiler için emeklilik tasarrufu etmesini düzenleyen ve devlet tarafından standartları belirlenmiş olan bir emeklilik programıdır. Bu yeni vede ilkkez uygulanacak olan ve işveren tarafından yürütülen yeni sistem ile; kişinin seçilen emeklilik sağlayıcısında (Pension Provider) bir emekli sandığı olucak yani ‘pension pot’. Emeklilik şartlarına uygun olan çalışanların maaşlarından kesilen primler bu kasaya aktarılacak ve kişi emeklilik yaşına gelene kadar bu para emeklilik sağlayıcısı (yani bunu sağlayan şirket) tarafından tutulacak.

Bu sistem yeni bir uygulamadır ve bir yasal zorunluluktur. Bu yasal yükümlülüğü yerine getirmeyen işverenler £50 ile £50,000 arasında değişen ceza yaptırımları alacaklar.

Bu emeklilik sistemi kimleri etkileyecek?

1 Ekim 2012’de yürürlülüğe girmiş olan bu yeni uygulamadan ilk etkilenenler 120.000’den fazla işçisi olan büyük işverenler oldu. Küçük ve orta ölçekli işverenler ise 2012’den 2018’e kadar, bu uygulamaya geçiş yapmak zorunda bırakıldı. Ekim 2017’den itibaren  tüm yeni işverenlerin otomatik kayıt günleri ilk çalışanlarını istihdam ettikleri tarih olarak belirlendi.

Hangi çalışanlar bu yasadan etkilenecek?

  • Geçerli herhangi bir emeklilik düzeninde olmayan
  • 22 yaş ve üzerinde olan
  • Devlet tarafından belirlenmiş olan emeklilik yaş sınırının altında olan
  • Birleşik Krallık’ta çalışan
  • Ve yıllık kazancı £10.000’ın üzerinde olan çalışanlar.
  • Bu çalışma kriterlerine uygun olmayanlar da gönüllü olarak bu emeklilik sistemine kayıt olabilirler.

Bu yütme kanunen zorunlumudur?

Bu yürütme hukuki bir zorunluluk olduğu için işverenin buna uymamak gibi bir seçeneği yoktur. Küçük ölçekli işyerlerini de kapsayan bu kanun, işyerinde çalışan kayıtlı tek bir kişi olsa bile uygulanmak zorundadır.

İşveren olarak bu sistemden çıkabilirmiyim?

İşverenler bu sistemden çıkamazlar. Ancak kendileri tek direktör yani tek çalışan iseler sistemden hariç tutulabilirler. Eğer bu durum söz konusu olursa, emeklilikleriyle ilgili işverenlerinin yapmış olduğu katkı payını kaybedecek ve hükümetin bu konuyla ilgili yapmış olduğu vergi indiriminden yararlanamayacaklardır. İşverenin işçiyi bu sistemden çıkartma veya çıkmaya teşvik hakkı yoktur. Yanlızca işçi ki oda kendisi ister ise bu sistemden çıkabilir.

Peki emeklilik prim payı ne kadar?

Devlet ödenmesi gereken azami prim payını ve kayıt şartlarını sistemde belirlemiştir, bu yüzdelik paylar işverenin yada işçinin isteğine bağlı değildir.

Örneğin 01/10/2017’ye kadar toplam asgari prim 2%’dir.

Bu yüzdelik kısım artarak 01/10/2017 den 30/09/2018’e kadar toplam da 5%’dir .

01/10/2018’den itibaren ise toplamda 8%’dir.

Bu toplam ödenmesi gereken miktarı her maaş ödemesi gününden belli bir zaman sonra  işverenin emeklilik sağlayıcısına banka aracılığı (direct debit) ile ödemesi beklenecektir.

Örnekle yıllık prim nasıl hesaplanıyor?

Örneğin bir kişi yılda £10,000 kazanıyor (vergiden önce) kazancının £5824 ile £42385 arası bu emeklilik primine tabi. Yani kişinin kazancının £4,176’si (£10,000 – £5824) prime tabi, o halde bu işçinin kasasına yılda £83.52 (£4176 x 2%) girecek.

Bu yukarıdaki örnek size çok mühim bir rakam gibi gelmemiş olabilir. Başka bir örnek verelim. Örneğin 33 yaşında bir kadın için hesap yapalım. Yıllık kazancı £26,000 (vergiden önce) ilk £5824’si prim hesabından hariç tutulacak; o halde geriye kalan £20,176’sından emeklilik kasasına yıllık prim aktarılacak. Varsayalım ki tarih Ekim 2018’den sonra, toplamda 8% prim payı  bu kişinin kişisel emeklilik kasasına aktarılacak, o halde yılda £1,614.08 ödenecek. Tekrar varsayalım ki kişi aynı koşullarda 35 yıl daha çalıştı o halde emekli olduğunda kasasında £56,492.80 para olucak. Kişinin emeklilik primlerini toplu yada düzenli maaş olarak alması yada kasadaki paranın başka bir yatırımda değerlendirilmesi, veya kasadaki paraya eklenecek faiz, veya emeklilik sağlayıcısının yapacağı varsa işletim kesintileri belirlenen sağlayıcının poliçesine göre değişir.

Ben işveren olarak suan ne yapmalıyım?

Suan yapmanız gereken ilk önce bu ülkedeki bu yeni sistemi anlamaya çalışın vede işçilerinizi bilgilendirin. Otomatik kayıt gününüz başlamaya yakın, ya kalmak yada çıkmak istediğinizi (eğer kendiniz sistemi yürütmeyecekseniz) muhasebecinize veya size bu sistemi yürütecek kişilere belirtin.

Eğer işveren kendisi şahsen bu yasal yürütmeyi uygulamayacak ise muhasebecisinin bu sisteme hazır olup olmadığını sorabilir. Muhasebecinin hangi emeklilik sağlayıcısı (örneğin, NEST yada Smart pension) ile çalışacağını, o emeklilik sağlayıcısının poliçe şartlarının neler olduğunu ve elbette o emeklilik sağlayıcısının iletişim bilgilerini alabilirler. Muhasebecilerin müşterilerini her hangi bir sağlayıcı ile çalışmaya teşvik etme hakkı yoktur.

Sistem nasıl çalışacak?

Eğer siz veya işçileriniz yukarıda belirttiğimiz şartlara uyuyor vede otomatik kayıt olmuşsanız işçileriniz vede siz bu emeklilik sistemeninde kalmak istemiyorsanız otomatik kayıt olduğunuz günden 30 gün içinde emeklilik dairesini bilgilendirmeniz gerekli.

Sistemde kalanlar; maaşlarınızdan kesilen belirli yüzdelik prim payları vede işverenin ekleyeceği paylar otomatik olarak emeklilik planı kasanıza aktarılacak. Kasanızdaki parayı almanız  emeklilik planının kurallarına bağlıdır ve bu en erken 55 yaşında genellikle 65 ve 68 yaşında olur.

Peki emekli olunca ne kadar kazancım olur?

Ne kadar kazancınız olacağını önceden söylemek mümkün değil. Bu hesaplama öncelikle seçilecek emeklilik sağlayıcısının poliçesine göre, sizin ödediğiniz toplam yıllara vede ödediğiniz miktara göre değişir. Birleşik Krallık vergi kurallarına göre; siz hem devlet emekliliğini, hem işyeri emekliliğini, hemde başka bir işyerinde ya da başka bir emeklilikten para alabilirsiniz buna engel yoktur. Yanlızca yıllık tüm vergiye tabi kaynaklardan kazancınız, emeklilik maaşınız dahil, asgari vergiden muhaf limitin (personal alowance) üstünde ise ozaman vergiye tabi kısmın vergisini ödersiniz.

Eğer günün birinde kendi ülkenize geri dönmek istiyor vede bu ülkedeki bu emekliliği istemiyorsanız kasanızdaki parayı toplu alabileceksiniz. Ayrıca kasanızdaki parayı miras olarak devir edebilirsiniz. Örneğin siz öldükten sonra eşinize veya 21 yaşından küçük çocuğunuza bırakabileceksiniz. Bu koşul geçen yazılarımızda anlattığımız İngiliz devlet emekliliğinde mümkün değil.

Ben bütün bunlarla uğraşmak istemiyorum ne yapmalıyım?

Elebette kendiniz işveren olarak başka bir şirket ile anlaşma yapabilirsiniz ve bu uygulamayı muhasebecinizden bağımsız olarak da yürütebilirsiniz. Eğer muhasebecinizin sizin adınıza bu sistemi yürütmesini istiyorsanız onun seçtiği emeklilik sağlayıcısının poliçesine tabi olacaksınız. Muhasebeciniz sizden bu yeni uygulama için ekstra muhasebe ücreti talep etmesi mümkün çünkü bu size verilen payroll (maaş heaplama ve bordro) işlerinin dışında bir işlem olacak.

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz