Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

İngiltere Sigorta Prim Cetveli-Nereden nasıl alabilirim?

14 Şubat 2018
4.141 defa görüldü

Gerek dövizle askerlik gerekse Türkiye emekliliği yada İngiliz emekliliği için birçok kişinin talep ettiği National İnsurance Contributions Record Statement (İngiltere Sigorta Prim Cetveli)

Nerden nasıl alabilirim?

Bu belge HMRC den 4 şekilde temin edilebilir:

1-Telefon ile:

Telefon numarası 0 3000 200 3500, ( Yurtdışından 00441912037010)
Aradığınızda karşınıza bilgisayar çıkacak ve sizden ne için aradığınızı sorucak. Tane tane konuşmalı (bilgisayara national insurance contribution statement demelisiniz ilkin) ve şahsi bilgileriniz elinizde olmalı aramadan önce. Örneğin; ad soyad, national insurance number, doğum tarihi ve ev adresi sorucağı sorulardır. Ayrıca size ne zamandan itibaren bu cetveli istediğiniz sorulacak, başlangıçtan itibaren isteyebilirsiniz.

2-Online -internetten: 

https://online.hmrc.gov.uk/shortforms/form/NIStatement
Bu seçeneği kullanmak için hali hazırda bir yerde payrola kayıtlı çalışıyor olmanız gerekli. Çünkü bu internet aracılığı ile size sorucağı sorular arasında şu an çalışıtığınız iş yerinin işveren bodro numarası olucak (Employer PAYE Reference) ve elbette diğer şahsi bilgileriniz de sorulacaktır.

Employer PAYE Reference P45’da, P60’de veya payslipte yazar. Yada muhasebecinize yada patronunuza sorabilirsiniz.

3-Yada şahsi HMRC vergi hesabından:

Bu kişinin şahsı için olan tüm vergi mevzularını internet veya cep telefonundan takip edebildiği yeni bir elektronik sistemdir. (HMRC Personal Tax Account)

Bu şekilde istemek çin öncelikle bu sisteme kayıt olmanız gerekli bu aşağıdaki linkten kayıt olabilirsiniz bu sisteme.

https://www.tax.service.gov.uk/government-gateway-registration-frontend/are-you-trying-to-file-for-sa?continue=%2Fpersonal-account%2Fdo-uplift%3FredirectUrl%3D%252Fpersonal-account&origin=PERTAX

4-Yada posta ile:

Bu aşağıdaki adrese mektup yazıp isteyerek.

National Insurance Contributions and Employer Office
HM Revenue and Customs
BX9 1AN
United Kingdom

*Unutmayın herhangi bir İngiliz devlet emekliliği için en az 10 prim yılına (qualifying years) tam İngiliz devlet emekliliği içinse artık 35 prim yılına ihtiyacınız var.

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz