Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

Entrepreneurs’ Relief -Girişimciler Desteği Nedir?

14 Şubat 2018
2.355 defa görüldü

Bildiğiniz gibi İngiltere’de (Birleşik Krallık’ta) satılan mülkte yapılan kâra vergi ödeniyor bunun adınada Capital Gains Tax (Sermaye Kâr Vergisi) deniyor.

Bu vergilerin hesaplanması biraz karmaşık (yani sizlerin anlaması açısından) ama bir o kadar da vergileri düşüren bazı devlet teşvikleri var. İşte onlardan birisi de Entrepreneurs’ Relief’dir (Girişimci Desteği).

Eğer işletmenizin tamamını veya bir kısmını satarsanız (veya elden çıkardığınızda) daha az Sermaye Kâr Vergisi ödemenizi sağlıyor bu destek. Bu indirimi almaya hak kazanan kişi mülk alım satımında yapılan kâra 10% vergi ödüyor.

Bu indirimin limiti kişi başına £10 milyondur. Buda bireyin ömür boyu tüm uygun kârlarının toplamı demektir.

Bu indirime hak kazanmak için öncelikle kişinin uygunluğunun değerlendirilmesi gerekli.

Bu indirimli vergi yüzdesini aşağıdakilerden herhangi birini elden çıkarttığınızda uygulayabiliyorsunuz; yanlız şirketi veya mülkü veya işletmeyi veya demirbaşların sattığınız tarihten en az bir yıl önce ona sahip olmuş olmalısınız.

Dükkanınızı yada işyerinizi sattığınızda:

  • Bir tüccar (self-employed) ya da iş ortağı (partnership) olarak işlettiğiniz işletmenizin size ait olan kısmını sattığınızda
  • Yada işin kapanmasından sonra işletme için kullanılan diğer demirbaşların tamamını sattığınızda

Bir şirket hisse senetlerini sattığınızda:

  • Eğer senetlerin tamamının veya oy haklarının en az %5’ine sahip iseniz
  • ve bu şirkette işçi olarak çalışmış iseniz (bu kişisel şirketinizde olabilir)

İşinize veya kişisel şirketinize ödünç verdiğiniz varlıkları sattığınızda:

Bu hakkın kazanılması için sizin tek başınıza veya başkası ile iş ortağı olarak çalışmış olmanız fark etmez.

Yukarıda belirttiğimiz şartlara uygun olmayan bir başka mülk satmış iseniz vede kâr yapmışsanız bunun vergisi farklı oranda olur.

Örneğin:

Konut gayrimenkullerindeki kazançlar; eğer yüksek vede ek gelir vergisi mükellefi iseniz 28%, eğer standart vergi mükellefi iseniz 18%. Bu konut kendi yaşadığınız ev haricindeki yatırım amaçlı konuttur.

Diğer Entrepreneurs Relief’e uygun olmayan vede yatırım amaçlı konut olmayan mülklere ise yüksek vede ek gelir vergisi mükellefi iseniz 20%, eğer stardart vergi mükellefi iseniz 10% vergi ödersiniz.

Ayrıca her bir bireyin yılda tüm vergilerden muaf rakamı var, buna kişisel vergiden muaf baraj da diyebiliriz (£11,500 bu rakam 2017/18 vergi yılında) kişi bunu başka kazanç için kullanmamış ise Sermaye Kâr Vergisi için kullanabiliyor.

Birde her bir bireyin her vergi yılında Sermaye Kâr Vergisinden muaf rakamı var (bu rakam 2017/2018 vergi yılında £11,300). Ingilizce ‘Annual Exempt Amount’ deniyor.

Sanrım mevzuyu bir örnekle daha iyi anlayacaksınız:


Ahmet’in kebab dükkanı var 01/04/2012 yılında £15,000’a almış ve Ahmet 31/03/2018’de dükkanını £45,000 satmış. Satış dükkandaki demirbaşlar vede hava parası için ödenmiş. Ahmetin tek kazancı dükkandan gelen aylık £700. Ahmet dükkanı alırken avukata £800, satarken muhasebeciye £500 ödemiş.

Ahmetin 2017/2018 vergi yılı Sermaye Kâr Vergisi şöyle:

İşçi kazancı (yıllık): £8,400 Ahmet standart vergi mükellefi (çünkü yıllık vergiye tabi brüt kazancı £45,000 ‘den az)

Dükkan satımı: £45,000 (Bu kazançtır tamamı vergiye tabidir diyemeyiz çünkü net kazanç vergiye tabidir)

Eksi: £16,300 (masraflar) [£15,000 (alım ücreti) + £800 (alım avukat ücreti) + £500 (satım muhasebe ücreti)]

Eşittir vergiye tabi kar kazancı £28,700

Ahmetin henüz kullanmadığı iki tane muafiyeti var biri bireysel vergiden muafiyet. İkincisi yıllık vergiden muaf sermaye hakkı.

O halde Ahmetin sermaye vergisine tabi kazancından şunlar düşer £14,400 (£11,500-£8,400= £3,100) + £11,300)

O halde Ahmetin sermaye vergisine tabi kazancı £14,300 olur (£28,700 – £14,400)

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Ahmet eğer Girişimciler İndirimine hak kazanıyor ise £1,430 (10% x £14,300) sermaye kar vergisi öder. Bu vergiyi en geç 31/01/2019 tarihinde ödemeli.

Aslında Ahmet Girişimciler Desteği indirimi almasa dahi bu kâra 10% Sermaye Kâr Vergisi öder, çünkü Ahmet standart vergi mükellefi ve sattığı mülk yatırım amaçlı ev değil.

Ahmet isterse eşinide şirketine veya dükkanına ortak eder ve eşinin de yıllık £11,300 sermaye kâr vergisinden muaf hakkı var. (Ahmet bunu en geç 31/03/2017 da yapmalı idi)

Ahmetin eşi çalışmıyor yada yıllık vergiden muaf rakamdan az kazanıyor ise Ahmet eşinden marriage allowance alır (yıllık bireysel vergiden muaf rakamın 10%) ve belki bu dükkan satışında hiç sermaye kar vergisi ödemezler.

Ahmet isterse Roll Over Relief de yapar ama bunu yapması vergiyi ödememesi anlamına gelmez sadece ödemeyi erteler.

Karmaşık sermaye kar vergisi hesaplamalarında uzman bir muhasebeci ile çalışıyor olmanız mühim. Daha fazla bilgi ve karmaşık durumlar için bizi arayabilirsiniz.

 

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz