Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

Belediyelerin İşletmelere Vereceği Hibe Para

26 Mart 2020
1.149 defa görüldü

Koronovirüs sebebi ile İşletmelere nakit bir para verilecek bu para mülk başına £10,000 ile £25.000’a kadar bir nakit yardımı olacak.

Bu nasıl bir yardım?

İşletmeniz perakende, konaklama veya eğlence sektöründeyse, mülk başına £25.000’a kadar nakit yardımı alacaksınız.

Bu sektörlerde olup, Rayiç Bedeli (yani Retable Value) £15.000’dan düşük bir değere sahip işletmeler £10.000 hibe alacaktır.

Rayiç bedeli £15.001 ile £51.000 arasında bir değere sahip işletmeler £25.000 hibe nakit yardımı alacaktır.

Kimler alacak?

Aşağıdaki durumlara uygun iseniz bu haktan faydalabilirsiniz:

1. İşletmeniz İngiltere merkezli ise

2. İşletmeniz perakende, konaklama ve / veya boş zaman geçirme sektöründe ise

3. Bu ticari mekandaki ticaret faliyetiniz 11 Mart 2020’den önce başlamış ve bu tarihten önce yerel otoritelere kayıt yapılmış ise (Business rate department’a)

4. Yardımdan yararlanacak olan mülkler tamamen veya büyük ölçüde şu işler için kullanılan mülkler ise

5. £25,000’lik nakit hibeye hak kazanan işletmeler (şimdilik); Mağazalar, restoranlar, kafeler, meyhaneler, sinemalar ve canlı müzik mekanları, montaj ve eğlence için kullanılan mekanlar otel, misafirhane ve yatılı bina ve mutfaklı konaklama mekanları.

6. £10,000 nakit yardımı belediye küçük işletme yardımı alanlara verilecek. Belediyeler hak sahibi işletmere yazılı bildirecekler.

7. İşletmeniz mecburi kapatılmış olsun yada olmasın, yani hala çalışıyor ve işletmenizi işletiyor olsanız dahi şayet yukarıda belirttiğimiz rayiç bedellerine  ve diğer koşullara uygun iseniz bu yardımı alacaksınız.

Bu yardıma nasıl erişirim?

1. Bunun için hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

2. Bu hibe parayı almaya hak kazanırsanız, Yerel Otoriteniz (Yani Belediyeniz) size yazacaktır.

3. Şu ana kadar birçok belediye ya mektup, yada email yazarak ticaret sahiplerinden verilen internet linki üzerinden yada o belediyenin websitesi üzerinden bir form doldurmasını istedi. Bu çok basit 3/5 soru soran bir formdur, bu formu kendiniz doldurabilirsiniz, muhasebeciden yardım isteyeceğiniz bir form değil. Business rate numaran, şirket adın veya işletme sahibinin adı, adresin, banka bilgilerin, şirket numaran gibi sorular.

Ek bilgi olarak;

Şayet Business rate bilgilerine göre ticaret yapan kişi sen değilsen bu bilgileri bir an önce günellemelisin. Bunun için yapman gereken belediyeden sana en son gelen Business Rate Bill’e bakmak ve oradaki bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol etmek,

Şayet belediyene telefon ile ulaşamıyorsan onlara email yazabilirsin ve bilgilerinin güncellenmesini isteyebilirsin.

Eğer ilk şirket açtığında veya o adreste ilk ticari faliyet gösterdiğinde belediyeye (Business rate bölümüne) bildirim yapmadıysan onların senin orada ticari faliyet gösterdiğinden haberleri yoktur.

Bu yeni bildirime istinaden belediyen senin o adreste ticaret yapan kişi olduğunu ispatlamanı isteyebilir buda genellikle onların senden şu evrakları talep etmesi ile olur; ticari banka hesap dökümlerin, ticaret adresine gelen senin adına olan fatura.

Eğer hala belediyenden sana mektup yada bildirim  gelmedi ise onların websitesine girip, Business Cash Grant diye arama yap.

Bu yardım yani ‘grant’ hibe bir paradır, geri iadesi istenmeyecek. Belediyenize doğru bilgileri verirseniz otomatik banka hesabınıza yatıralacak.

Birde sizi dolandırıcılara karşı uyarmak isterim; sizi her arayana banka bilgilerinizi vermeyin, size her gelen link üzerinden bilgilerinizi paylaşmayın! Şu püf noktalarına bakın; mektup veya email sizin belediyenizden mi gelmiş? Gelen veya verilen linkte belediyeninizin adı geçiyormu? Verilen link gov.uk ile bitiyormu?

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz