Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

Geri Dönüş Kredi Programı (Bounce Back Loan) ile ilgili Güncelleme

İngiliz hükümeti Koronavirüs sebebi ile finansal zorluk yaşayan işletmelere destek vermek için bir iş kredisi sunmuştu, Bu kredinin adı Bounce Back Loan, kredinin şartı 1 Mart’dan önce ticari faaliyetine başlamış olmak, vede yıllık ticari kazancının ¼ ünü talep edebilmekdi. Geri Dönüş Kredi Programı (Bounce Back Loan) koronavirüsten etkilenen küçük işletmelere hızlı bir finansman desteği vermek için Mayıs ayında başlatıldı.

Koronavirüs vede ekonomik kayıpları ile mücadele eden küçük işletmeler, ilk 12 ayı faizsiz vede geri ödemesiz £50.000’a varan % 100 devlet destekli bir krediye başvurabilir. Program Mayıs ayında başlatılmasından bu yana £1,17 milyondan fazla kredi verdi.

24 Eylül Perşembe günü, maliye bakanı bu kredilerin geri ödenmesi için daha fazla esneklik açıkladı.

Buna göre işletmeler, bu kapsamda aldıkları kredilerin vadesini 10 yıla kadar uzatmayı seçebilecekler.

İşletmeler ayrıca taksitler için “tatil” talabinde de bulunabilecekler. Ayrıca yalnızca faiz ödemeleri yapmakta bir diğer seçenek olacak.

Bu kredi hakkında bilmeniz gerekenler şunlar:

Yeni. Bu krediye başvurmak için Kasım 2020’nin sonuna kadar süreniz var. İlk bildiride bu kredinin son başvurma tarihi 4 Kasım 2020 olarak belirtilmişti. Ancak dün yapılan bildiride kredi başvurma son tarihinin 30 Kasıma kadar uzatıldığı açıklandı.

Yeni. Bu kredinin bir diğer yeni koşulu ise artık kredi vadesinin 10 yıla kadar sürebilecek olmasıdır. Başlangıçta geri ödeme vadesinin 6 yıl vadeli olacağı belirtilmişti, ancak dün yapılan bildirgede kredi vadesi 10 yıla kadar çıkarıldı.

Yeni. Bu krediden alan kurum vede işletmeler artık “ödeme tatilli” talep edebilecekler, veya en fazla altı aya kadar yalnızca faiz ödemeside seçebilirler.

Kredinin değişmeyen koşul vede şartları şöyle:

 • Kredi miktarı £2.000 ile £50.000 arasında olabilir.
 • En fazla kredi miktarı firmanın yaptığı toplam cirosunun % 25’i ile sınırlandırılmıştır.
 • Krediye başvurmaya hak kazanmak için işletmenin ticari faaliteylerine 1 Mart 2020’den önce başlamış olması gerekli. Başvuru noktasında hala devam eden bir ticaret yapmalıdır (koronavirüs nedeniyle geçici olarak durmanın önemi yoktur).
 • 2019 Aralık ayından sonra kurulan veya henüz yıllık cirosu hesaplanmayan firmalar işletmelerinin tahmini kazancı üzerinden krediye başvurabiliyorlar.
 • Kredinin ilk 12 aylık faizlerini hazine bankaya ödüyor. 
 • İşletmeler ilk 12 ay faiz ödemedikleri gibi kredi taksidide ödemiyorlar.
 • İlk 12 aydan sonra, tüm bankalar sabit yıllık % 2,5 faiz tahsil ediyorlar.
 • Bu krediyi alan kurumlar krediyi erken ödeme cezası ödemeden erkenden borç ödemesi yapabilirler. Bazı bankalar sadece kısmi geri ödeme kabul edebilir.
 • Bu krediler teminatsızdır. Bu ilkin kulağa kötü gelse de aslında iyi birşey. Teminatlı kredileri, geri ödemezseniz borç veren (yani banka) evinizi veya arabanızı ipotek ettirebilir. Bu kredide ise teminatı siz değil hükümet veriyor.
 • Kredi derecelendirmeleri (ticari veya kişisel) uygunluğunuzu etkilemeyecektir – bu nedenle çoğu insan bu kredileri alabilir. İşletmenizin uygunluğunu kanıtlamanıza gerek yoktur ve başvuru süreci basittir.
 • Kredi muhtemelen işletme kredi raporunuza girecek, ancak kişisel kredi raporunuza eklenmeyecektir (bankalar her ikisinde de basit kredi kontrolleri yapabilirler).

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz