Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

İNGİLTERE VERGİ YILI NEDEN 5 NİSAN’DA SONA ERİYOR BİLİYORMUSUNUZ?

İngiltere Vergi Tarihi Bilgisi – İngiltere vergi yılı neden 5 Nisan’da sona eriyor biliyormusunuz?

Uzun zaman önce yaklaşık 1582’lerde Papa Gregory Xiii, var olan ‘Julian’ takvimindeki hatalardan bıktı ve takvimin değiştirilmesini emretti.

Julian takvimi ise M.Ö. 45 yılından bu yana uygulanmış ve ismini büyük Jül Sezar’dan (Julius Caesar) almıştır.

Sezar’ın takvimi oldukça doğru olmasına rağmen güneş takviminden yaklaşık 11.5 dakika farklıydı.

Başlangıçta bu fark büyük bir sorun değildi, ancak, 500 yıl sonra bu küçük yanlışlık büyük bir sıkıntı olmaya başladı. Artık Julian takvimi güneş takviminden 10 gün geride idi. Bu sebepten Papa Gregory, yeni bir takvim olan Gregoryen takvimini başlattı.

Birkaç değişiklikle Papa Gregory’nin takviminin daha doğru bir zaman hesaplaması olması sağlandı. Gregoryen takvimi daha sonra İtalya, İspanya, Portekiz, Polonya ve Litvanya gibi topluluklara tanıtıldı ve kullanılmaya başlandı. Yeni Gregoryen takvimi, takvim yılının uzunluğunu 365.25 günden 365.2425 güne düşürdü; yani yılda 48 dakika ve 10 saniye azalma!

Gregoryen takvimi başlangıçta İngiliz İmparatorluğu’nda oldukça yavaş bir şekilde benimsendi 1752’ye dek piyasaya sürülmedi! O zamana kadar, İngiliz takvimi Avrupa’nın geri kalanından 11 gün geride idi, fakat zaman arttıkça İngilizler değişim zamanı olduğunu anladılar!

Eski İngiliz takviminde vergi yılı 25 Mart’ta (yani eski yılbaşı günü) başlardı. Eski takvim Gregoryen takviminden 10 gün kısa olduğundan, İngilizler Gregoryen takvimine geçtiklerinde 25 Mart 1752’de başlayan vergi yılı itibari ile vergi yılının tam 365 gün olması için artık vergi yılının 4 Nisan’da sona ermesine karar verdiler.

Çünkü Britanya hazinesi o yılkı tam vergi gelirini kaybetmek istemediği için yeni takvimi resmiyette kabul ettiği yıl yeni bir gün seçmek yerine bir önceki vergi yılının üstüne 365 tam gün ekledi. Buda  eski vergi yılana 10 gün ekleyerek devam etmek demekti. Bununla birlikte bir sonraki vergi yılıda 5 Nisan da başlayacaktı.

Zaman sorunsuz geçti taki 1800 yılına kadar. Ne yazık ki, 1800 yılında eski Julian takvim sisteminde olması gereken bir sıçrama yılı (her 4 yılda bir şubat ayına eklenen gün) yeni Gregoryen takviminde yoktu.

Böylelikle Büyük Britanya Hazinesi bu bir günlük yeni farkı da etleyerek, İngiltere vergi yılının başlangıcını 5 Nisan’dan 6 Nisan’a taşıdı ve odur budur vergi yılımız 6 Nisan’da başlar.

Leave A Comment