Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

İngiltere’de Yeni Ulusal Tecrit (lockdown) Kararı

İngiltere hükümeti, Coronavirüs’ün yayılmasını kontrol etmek için yeni kısıtlamalar açıkladı, bu kurallar 5 Kasım 2020 Perşembe günü yürürlüğe girecek ve şimdilik 2 Aralık 2020’ye kadar 4 hafta olarak belirlendi.

Yeni kısıtlamalar şöyle:

İnsanlara mümkün olduğunca evlerinde kalma çağrısı yapıldı, yanlızca bazı kimselerin dışarı çıkmasına müsade edilecek.

Dışarı çıkabilecek kimseler: Öğrenciler eğitim için, yetişkinler çocuk bakımı için, insanlar tıbbi nedenler için ve çalışanlar iş için (eğer bu işi evden yürütmesi imkansızsa vede işi mecburi kapatılacak işyerleri arasında değilse), temel gıda alışverişi için, savunmasız ve bakıma ihtiyacı olan yakınlara veya kimselere bakım sağlamak için ve açık havada egzersiz yapmak için.

Mecburi kapatılması gereken işyerleri: Temelde kamuya açık, çokça insanın girip çıktığı işletmelere kapatma kararı geldi bunlar; barlar, restoranlar, spor salonları, yüzme havuzları, kuaföreler, güzellik salonları, berberler, kıyafet ve kozmetik ürünler satan mağazalar gibi yaşamı idame ettirmek için şart olmayan dükkanlar ve ibadethaneler de kapanacak.

Meyhaneler, birahaneler, barlar, kafeteryalar, restoranlar kapanmak zorunda kalacak, ancak paket yemek servis hizmeti ( alkol hariç) ve evlere paket yemek teslimat hizmeti sunmaya devam edebilirler.

Yani “takeaway” ve “home delivery” ve “collection” yapmaya devam edebilirsiniz mekanın içinde veya dışında oturarak tüketim hizmeti sunmadığınız sürece.

Yaşam için mühim  olmayan perakende satış yapan işyerleri mağazalar kapanacak, ancak tıkla ve al, internet veya telefon ile sipariş ver gel kapıdan al veya dağıtım ile teslimat hizmetleri için iş yapmaya devam edebilirler sosyal mesafe vede hijyen kurallarını uygulamak kaydı ile.

Açık kalacak kurumlar ise okullar, kolejler ve üniversiteler.

İç mekanda veya özel bahçelerde o hanede yaşamayanlar ile bir araya  gelmek yasak, ancak bireyler park gibi halka açık bir yerde dışarıda başka bir evden başka bir kişiyle görüşebilir sosyal mesafeyi korumak şartı ile.

İbadet yerleri yanlızca cenazeler için, resmi çocuk bakım merkezleri- kreşler ve gıda bankaları gibi temel hizmetler veren kurumlar da açık kalacak.

Şantiyeler yani inşaat sektörü ve üretim işyerleri yani fabrikalar açık kalabilir.

İstisnai durumlar dışında düğün ve partnerlik törenleri yapılamayacak, cenazeler en fazla 30 kişi ile sınırlandırılacaktır.

Ebeveynleri ayrı olan çocuklar ebeveynlerin evleri arasında gidip gelebilirler.

Birleşik Krallık içinde ve yurt dışı da dahil, iş gezileri gibi istisnalar hariç, başka adreste veya kendi ana evinin dışında gecelik konaklamalar, ikinci bir evde kalma, konaklama veya tatile gitmek yasak.

Vatandaşlara özel veya toplu taşıma ile gerekli olmayan tüm seyahatlerden kaçınmaları tavsiye edildi.

Hükümet ayrıca, kişilerin vede işletmelerin bu süreci atlatmalarına yardımcı olmak için nakit hibeler vede maaş yardımında bulunacak. Tüm bu mali destekler ve uygunluk kriterleri daha sonra detaylandırılacaktır.

Bu arada lütfen evde kalın, güvende kalın, maske takın ve hem kendi hemde başka hayatları koruyun

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz