Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

Maaş Geri Ödemesi Yardımı

26 Mart 2020
1.499 defa görüldü

Evet bir diğer merak edilen konuda sanırım maaş geri ödemesi yardımı.

Ekonomi bakanının Koronavirüs sebebi ile işletmelerin ve halkın daha az etkilenmesi için duyurmuş olduğu ‘İş ve İşçi Tutma Planı’ kapsamındaki maaş ödemesi hakkında size aşağıda daha detaylı bilgi yazdım.

İngiliz hükümeti PAYE sistemine kayıtlı İngiliz işverenlere çalışanlarının maaşlarının büyük bir kısmını (80%) geri ödeyerek destek verme sözü vermişti. Bu maaş iadesi bu kriz sırasında işten çıkarmaları önlemek içindir.

Bu hak şu kişilere verilecektir

28 Şubat 2020’de veya bu tarihten önce işe başlayan ve PAYE sistemine sahip İngiltere çapındaki hak sahibi TÜM işverenlere verilecek; Hayır Kurumları, İşe Alım Ajansları (PAYE aracılığıyla ödenen ajans çalışanları), Kamu otoriteleri de dahil.

Bu virüs sürecinden etkilenen çalışanları ‘mağdur işçiler’ olarak tanımlayan hükümet, işverenlere çalışanlarınıza bu değişikliği yazılı bildirin dedi.

Virüs salgını nedeni ile işleri düşen, veya işyerini kapatmak zorunda kalan, veya kazancı düşen ve bu sepeplerden işçilerine maaş ödemesi yapamayan, eğer bu yardım olmasa işçilerini işten çıkartmak zorunda kalacak olan işletmelere işçilerine ödemeleri gereken maaşların 80%’nini devlet ödeyecek.

Bu hakkı kazanabilmek için, ‘Mağdur’ bir çalışanın işveren veya kuruluş adına bir iş üstlenmiş olmaması gerekli. Yani bu hak sahibi işçiler işverene hizmet sunmayı veya onun gelir elde etmesini sağlamış olmamalı.

Bu yardım için işverenin bir İngiliz banka hesabının olması gerekir.

Püf nokta: Yani PAYE’ye kayıtlı işveren isminde bir banka hesabı şart, Limited şirketi ise onun adına yada self employed ise kendi adına. Self employed iseniz ticari yada şahsi hesap olması fark etmez.

Ne kadar yardım olacak?

HMRC hak sahibi işçilerin maaşlarının yüzde seksenini işverene geri ödeyecek ve bu en fazla aylık £2500 olucak.

Tekrar ediyorum bu çalışanların işten çıkarılmasını önlemek içindir.

Koronavirüs İş Tutma Planı, 1 Mart 2020 den itibaren başlayacak.

Maliye ücretlerin maliyetini karşılayacak ve başlangıçta 3 ay boyunca yapılacak, yani Mart Nisan ve Mayıs ayları için maaş geri ödemesi olacak ancak maliye bakanı gerekirse bu yardımı ilerki aylar içinde devam ederiz dedi.

Peki ben bu hakka uygunmuyum?

İngiltere çapında bir PAYE sistemine sahip tüm işverenler uygun olacaktır – buna kamu sektörü, yerel yönetimler ve yardım kuruluşları da dahildir.

Bu hak için 28 Şubat 2020 baz alınacak. Yani 28 Şubat itibarı ile PAYE sisteminde kayıtlı olan işçileriniz için geçerli bir hak olacak.

Bu yardım kime yapılacak?

Bu yardım (maaş geri ödemesi) işverene yapılacak

İşveren elbette ki işçisine ödesin diye yapılacak.

Veya işçilerine bu dönem için ödemesini yapmış olan işverenlere geri iade olacak.

Peki bu yardıma nasıl erişirim?

Bu yardım HMRC üzerinden olacak, yani maliye bu paraları işverenlere geri ödeyecek.

Bunun için şu an maliye bir online portal üzerinden çalışıyor henüz bu geri ödeme başlamış değil, henüz başvurular alınıyor değil.

Ne zaman erişebilirim?

Yeni digital portal yayına girdikten sonra, HMRC’ye mağdur çalışanlar ve kazançları hakkında siz veya muhasebeciniz bilgi gönderecek (ilerleyen günlerde HMRC detaylı bilgiler hakkında daha ayrıntılı bilgi verecektir)

HMRC geri ödeme için bir sistem kurmak üzere acilen çalışıyor. İlk hibelerin haftalar içinde ödenmesini bekliyoruz ve maliye bu ödemeleri Nisan ayının sonundan önce yapmayı hedefliyor.

Nakit sıkıntınız yok ise işçilerinize Mart ayının maaş ödemelerini yapın, maliye size o maaş ödemelerinin yüzde seksenini geri ödeyecek. Eğer nakit sıkıntınız var ise bunu işçilerinize anlatın ve sabırlı olun muhasebecileri bunaltmayın. Maliyeden detaylı bilgi gelmeden ve sistem hazır olup açılmadan onlar da birşey yapamaz.

Maaş Geri Ödemesi Yardımı Hakkında Detaylı bilgi için buraya tıkla

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz