Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

Neden Pension Credit değil de State Pension almalısınız?

13 March 2018
1,386 Views

İşte size paranızla dahi alamayacağınız bir bilgi daha.

Neden Pension Credit değil de State Pension almalısınız?

Çünkü Pension Credit bir sosyal geçim yardımı. Emekli yaşını geçmiş fakat yeterince priminiz olmadığından Ingiliz devlet emekliliği almaya hak kazanmamışsanız size ödenen bir devlet geçim yardımıdır. Pension Credit sosyal yardım olduğundan varsa başka kaynaklardan kazancınız bu yardımı etkiler.

Mesela Türkiye devlet emekliliği yada kira kazancınız varsa bu haftalık alacağınız ücreti azaltır. Eğer yurtdışı kazancınız varsa vede Pension Credit’e bildirmediyseniz yaptığınız yasadışı ve yardım hırsızlığına girer. Eğer Pension Credit alıyorsanız UK’de ikamet etmeniz gerekli dolaysı ile uzun süre yurtdışında kalmamalısınız.

Bu vergi yılında yek bir kişiye ödenen TAM Pension Credit haftalık £159.35. Eğer varsa kişinin başka kaynaktan kazancı bu kazanç düşer.

Neden state pension?

State pension alıyorsanız yurtdışında ikamet edebilirsiniz maaşınız etkilenmez. State pension alıyorsanız başka kazancınız varsa state pension’ı etkilemez. State pension alıyorsanız Türkiye devlet emekliliği de alabilirsiniz etkilenmez. State pension alıyorsanız vergiye tabi bir kazançtır ve tüm kaynaklardan aldığınız vergiye tabi kazançlar ile birleşir eğer yıllık bireysel vergiden muaf barajın (£11,500 17/18 vergi yılı için) üzerinde ise üzerindeki kısmın vergisini ödersiniz.

Tek bir kişiye ödenen TAM State Pension haftalık £159.55. (17/18 veri yılında, 2016 dan sonra emekli olanlar için)

İşte yukarıda da yazdığı gibi İngiliz devlet emekliliği (state pension) almak çok daha karlı. Çünkü uzun süre Türkiye’de kalabilirsiniz hatta oraya ikamet edebilirsiniz, varsa kira kazancınız yada Türkiye devlet emekliliğiniz bu kazancınızı etkilemeyecektir.

1.Bu sebepten ilkin İngiltere sigorta prim cetvelinizi isteyin.
https://turkcetax.com/ingiltere-sigorta-prim-cetveli-ne…/

2.Varsa eksik yıllarınız onları gönüllü ödeyin.

3.Şuan çalışıyorsanız asgari saat başı ücretten en az 21 saat ve üzeri çalışmaya gayret edin.

4.Eğer Türkiye’den sigorta primi ödemiş ve İngiliz devlet primleriniz 10 yıldan az ise Türkiye’deki primlerinizi “claim” edin.

İngiliz devlet emekliliği hakkında size kısa bir jargonsuz özet:

*İngiliz devlet emekliliğine hak kazanmak için en az 10 yıl prim ödemek gerekli.

*Tam devlet emekliliği için 35 yıl prim ödemek gerekli.

*İşçi iseniz ayda sadece £0.30 (penny) ödeyerek de prim hakkı kazanıyorsunuz (saat başı £7.50, 25 yaş üzeri,17/18 vergi yılı için

*Eğer self-employed iseniz haftada £2.85 prim ödüyorsunuz. Yıllık net kazancınız £6025 üzerinde ise.

*Asgari saat başı ücret alıyorsanız ve 25 yaşından büyükseniz prim ödemek için haftada en az 21 saat ve üzeri çalışmalısınız.

*Eğer sosyal yardım alıyorsanız (alan kimse mesela eşiniz ise ona kredi veriliyordur) devlet sizin yerinize priminizi ödüyor (buna NIC kredisi deniyor)

*Bu vergi yılında alınan tam İngiliz devlet emekliliği haftada £159.55

*Eğer tam 10 yıl prim ödemişliğiniz yok ise Türkiye deki primleriniz İngiliz devlet emekliliğine sayılıyor. (detaylı bir mevzu diğer 2. Bölüm yazımızı okuyun)

https://turkcetax.com/ingiliz-devlet-emekliligi-hakkinda/

*Eğer toplam prim yıllarınız 35 yıldan az, fakat 10 yıldan fazla ise, o vergi yılı için belirlenen haftalık emeklilik ücretinin proporsiyonu size ödeniyor.

*Örneğin 22 yıl prim ödemişliğiniz var; alacağınız haftalık şöyle hesaplanıyor 22/35 x £159.55= £100.29

*Özetle sosyal yardım aldığından hiç prim ödemeyen ile ayda sadece 0.30 kuruş ödeyen ile yılda binlerce pound ödeyen aynı maaşı alıcak.

İşte bu sebepten “Workplace pension” (İşyeri emekliliğini) yabana atmayın. İyi okuyup öğrenin

https://turkcetax.com/workplace-pension-isyeri-emekliligi-nedir/

Hala kafanız karışık ise bizim gibi deneyimli bir muhasebeciden servis alın.

Leave A Comment