Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

Ömür Boyu Bireysel Tasarruf Hesabı (Lifetime Individual Savings Account) Nedir?

Bunu biliyormusunuz?

Birleşik Krallık’ta yılda 25% faiz kazandıran (yılda maksimum £1,000) bir tasarruf hesabı var.

6 Nisan 2017 tarihinden itibaren geçerli olan Ömür Boyu Bireysel Tasarruf Hesabı (Lifetime Individual Savings Account) adında bir hesap bu. Bu tasarruf hesabına yatırdığınız paranın üzerine hükümet % 25’ini bonus veriyor.

Uzun vadede veraset içermeyen bir tasarruf hesabı olup, yılda maksimum £4,000 biriktirebiliyorsunuz. Diğer ISA’larda olduğu gibi bu ISA’ya yapılan nakit veya yatırımlardan elde edilen kârın herhangi bir faiz, gelir veya sermaye vergisi yok. Bu hesabı açmak için, en az 18 yaş vede üstünde ve 40 yaşından küçük olmanız gerekli. Ayrıca İngiltere’de (Birleşik Krallık’ta) ikamet ediyor olmalısınız. Eğer bir diplomat veya memur (vede onların eşleri) olarak Birleşik Krallık’ta yaşıyorsanız yinede bu hesabı açma hakkınız var. 

Paranızı bu tasarruf hesabında tuttuğunuz sürece tasarruflarınız vergisizlik temelinde tutulacaktır. Bu hesap kişilerin ilk evlerini almalarında yada emeklilikleri ile ilgili para biriktirmesini kolaylaştırıyor. Kişi bu parayı ya ilk evini almak için yada 60 yaşından sonra emeklilik için kullanabilecek. Hesap kişi 50 yaşına gelene kadar çalıştırılabilecek. Kişi 60 yaşından sonra emeklilik için bu parayı çeker ise, bu paraya vergi ödemeyecek.

Eğer kişi bu hesaptaki parayı başka bir amaç için çeker ise 5% ceza ödeyecek. Eğer kişi bu hesaptaki parayı ilk evini almak için kullanacak ise bu evin alış değeri £450,000’u geçmemeli.

Bu hesaptan her bir bireyin hakkı var, her bir hânenin değil, yani yılda hem siz £4,000, hemde eşiniz £4,000 biriktirip £2,000’da devletten alıp ilk evinizi satın almak için vergisiz vede üstüne 25% faiz gelen bir hesapta depozito biriktirebilirsiniz.

Çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde onun adına açacağınız bu tasarruf hesabına her yıl £4000 aktarırsanız teorik olarak çocuğunuz 40 yaşına geldiğinde £88,000 tasarruf (22 yıllık) vede hükümetin bonusu olan 25% £22,000 ile toplamda £110,000 parası olucak ve çocuğunuz bunu ilk evini almak için kullanabilecek. Ayrıca ilk evini alacağından ‘Help to Buy’ hakkı da hala devam ediyor olucaktır.

Eğer kendiniz yada çocuğunuz için ayda en az 334 GBP tasarruf yapma imkanınız varsa bu hesabı mutlaka açmanızı öneririz. Yatırdığınız her aylık bakiye için %25 te devlet katkısı olacaktır.

Leave A Comment