Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

Otelcilik Konaklama vede Yemek Sektörleri için KDV İndirimi Uzatıldı

Konaklama ve turizm işletmeleri için KDV oranı geçici olarak % 20’den % 5’e düşürüldü ve sonuç olarak McDonald’s ve Nando’da dahil olmak üzere bir dizi büyük zincir firmalar kendi fiyatlarını bu oranda düşürüyor. Ancak işletmelerin vergi indirimlerini müşterilere yansıtması zorunlu değildir.

Maliye bakanı bir önceki açıklamasında bu KDV indiriminin 12 Ocak 2021’e kadar olacağını beyan etmişti, fakat dün yaptığı açıklamada bu indirimi 31 Mart 2021’e kadar uzattığını duyurdu.

KDV, (VAT) birçok mal ve hizmetten alınan bir vergi olan katma değer vergisinin kısaltmasıdır, ancak normalde tüketici olarak etikette gördüğünüz fiyata dahildir.

Birleşik Krallık’ta standart KDV oranı % 20’dir, ancak bazı ürünler % 5 oranında indirimli olarak ücretlendirilir (ve çoğu ham ürünler sıfır KDV oranlıdır)

Yapılan bu indirim tüketiciden ziyade, üreticiye yardım içindir; bu, restoranların, otellerin ve turistik yerlerin belirli ürünlerin satışları için hükümete daha az vergi ödeyeceği anlamına geliyor.

Hükümete 4,1 milyar sterlin vergiye mal olması beklenen bu indirim ile, ekonominin koronavirüsten en çok etkilenen yemek ve otelcilik gibi bölümlerinin canlandırması amaçlanıyor.

KDV oranı indirimi, şirketlerin kendi fiyatlarınıda düşürebileceği anlamına da gelir; Hükümet, 100 sterlinlik bir otel odasında gecelik 12,50 sterlinlik potansiyel tasarrufu veya 16,99 sterlinlik bir paket pizzada 2,12 sterlin indirim örneklerini verdi.

Ancak firmalar fiyatlarını düşürerek KDV indirimlerini müşterilerine yansıtmak zorunda değiller. Hazine, işletmelerin mümkünse KDV düşüşünün faydasını tüketiciye de yansıtılması tavsiyesinde bulundu, ancak bireysel şirketlerin kendi fiyatlarına karar verdiklerini ve birçok firmanın halihazırda sezonluk kazançlarından olduğunu ve KDV indiriminin tüketiciye yanstılmasının işletmelerin takdirinde olduğunu belirtti. Nitekim Büyük Britanya’da birçok işletme etiket fiyatının içinde KDV alır, yani diğer bazı Avrupa ülkeleri gibi ücret ayrı üzerine KDV şeklinde bir fiyatlandırma yoktur.

İndirimli % 5 KDV oranı aşağıdaki alanlarda geçerlidir:

Restoranlar, kafeler ve barlar gibi yerlerde yenmek üzere satılan yiyecek ve alkolsüz içecekler ile sıcak paket yiyecekleri ve alkolsüz içeceklerinde.

Karavanlar ve çadırlar için oteller ve saha ücretleri dahil tatil yatılı konaklamalarında.

Tiyatrolar, hayvanat bahçeleri, eğlence parkları, sinemalar, müzeler ve daha fazlası gibi bazı aktivasyon yerlerininde.

Bu KDV’deki indirim, standart KDV’ye kayıtlı firmalar için %5 iken flat rate deki firmalar için % 4.5 dur.

Flat rate’e kayıtlı işletmelerin ilk yıl %1 lik indirim hakları hala devam etmektedir.

İndirim süresi şu an için 15/07/2020 den 31/03/2021 ye kadardır.

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz