Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

Self-employed (serbest meslek çalışanı) Olanlara Gelir Desteği

27 Mart 2020
1.590 defa görüldü

Evet İngiliz hükümeti Koronovirüsünden etkilenen hemen herkesin yarasını sarmaya devam ediyor, bunlardan biride Serbest Meslek statüsünde çalışanlar oldu.

Serbest Meslek Sahiplerine Gelir Destekleme Programı, geliri Koronovirüs sebebi ile olumsuz etkilenmiş serbest meslek sahiplerini (ortaklık üyeleri de dahil) desteklemek için hükümetin vereceği nakit para yardımıdır.

Ne kadar para yardımı yapılacak?

Yardım paketinde serbest meslek sahiplerine veya ortaklıkla çalışanlara son 3 yıllık kârlarının ortalamasının aylık karşılığının 80%’ni veya en fazla aylık £2500’a kadar bir hibe para ödenecek.

HMRC hibe miktarını hesaplamak için kişinin 2016-17, 2017-18 ve 2018-19 yıllarındaki vergi beyannamelerinden elde edilen ortalama kârı kullanacaktır.

Eğer kişinin bu dönemlere ait ticari faaliyeti yoksa ve kişi kriterle uygunsa, 2016-2019 vergi yılları arasındaki net ticari kârı baz alınacaktır.

Program net kârı (profit) £50.000’dan az olanlara açık olacaktır.

Program ilk üç ay boyunca açık olacak (yani Mart, Nisan ve Mayıs için) ve insanlar ilk başvuruları Haziran başında yapabilecekler.

Ben bu hakkı almaya uygun muyum?

Programa katılabilmek için aşağıdaki tüm kriterleri karşılamanız gerekir:

Serbest meslek sahibi veya ortaklık üyesi olmalısınız

Koronavirüsü nedeniyle ticaret kazancınızı kaybetmiş olmalısınız

Serbest meslek sahibi veya bir ticaret ortaklığı üyeliğiniz için 2018-19 vergi beyannameniz verilmiş olmalı.

Henüz 2018-19 vergi yılı beyannamesini vermemiş olanlara ilave 4 haftalık mühlet verilecektir.

En geç 2018-2019 vergi yılında ticari faaliyetiniz başlamış olmalı. Yani 05/04/2019 dan önce serbest meslek ticaretiniz başlamış olmalı.

2019-20 vergi yılında ve koronovirüs krizi başladığında hala aktif ticaret yapıyor olanlar ve 2020-2021 vergi yılında da ticaret yapmaya devam etmeyi amaçlayanlar.

Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere’de ticaret yapanlar; Bu yardımların sizin vizenizinizdeki ‘No Public Funds’ ibaresi kapsamında olup olmadığı henüz net değil.

Bu yardıma nasıl erişirim?

Bireyler HMRC ile temas kurmamalıdır.

HMRC elindeki mevcut bilgiler ışığında potansiyel uygunluğu olanları kontrol edecek ve program çalışmaya başladığında kişileri başvuru yapmaya davet edecektir.

Belki bu süreçte yapılabileceğiniz kendinize bireysel mali hesap (Government gateway Account) açmak olacaktır.

HMRC hibeyi (yani bu para yardımını) doğrudan uygun hak sahiplerinin banka hesabına ödeyecektir.

HMRC programı uygulamak için acilen çalışıyor; hibelerin Haziran 2020 başından itibaren ödenmeye başlaması bekleniyor.

2018-19 için vergi beyannemesini (self assessment) göndermemiş olan kişilere, başvuruların yapıldığı tarihten 4 hafta önce bireysel vergi beyannemelerini beyan etmeleri için bildirimde bulunulacaktır.

Peki bu paraya ne zaman erişebilirim?

HMRC programı uygulamak için acilen çalışıyor; hibelerin 2020 Haziran ayı başında ödenmeye başlaması beklenmektedir. Bu süre, planın hem teslim edilebilir hem de adil olmasını sağlamak için gereklidir.

Bu arada serbest meslek sahipleri, vizelerinde sosyal yardım alamaz koşulu yok ise  Universal Credit, yada Tax Credit gibi diğer hükümetin sosyal desteklerinden yararlanabileceklerdir.

HMRC talebinizi aldıktan ve hibe almaya hak kazandığınızda, ne kadar alacağınızı ve ödeme ayrıntılarını size bildirmek için sizinle iletişime geçecektir.

Bu hibe para yardımı vergiye tabidir ve bireysel vergi iadesi aracılığı ile beyan edilmelidir.

Unutmayın Tax Credit, yada Universal Credit yada diğer sosyal yardımlardan faydalanıyorsanız bu hibeyi de bu vergi yılındaki gelir olarak beyan etmeniz gerekir.

Mülk sahipleri (landlordlar) ve kendine kendi şirketi üzerinden hisse payı (Dividend) ödeyenler bu hak kapsamında olmayacaklar.

HMRC’nin bu konu ile ilgili mevcut rehberlik bilgisi şimdilik bu kadardır fakat maliye bu kılavuzu güncellemeye devam edecektir.

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz