Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

Serbest Çalışanlar için Gelir Vergisi Ertelemesi

24 Mart 2020
884 defa görüldü

Mali bakanının geçtiğimiz günlerde işletmelere yaptığı finansal yardım paketinde ayrıca serbest meslek çalışanları (self employed olanlar) için vergi ertelemesine de yer verilmişti. Aşağıda size bu desteğin detaylarını açıkladık.

Serbest meslek sahibi iseniz, self assessment sistemi kapsamında Temmuz 2020’de ödemeniz gereken Gelir Vergisi ödemesinin ikinci taksidini Ocak 2021’e kadar ödemeyeceksiniz.

Peki  ben bu erteleme hakkına uygun muyum?

Eğer serbest meslek sahibi iseniz, hak kazanırsınız. Self assesment üzerinden vergisini ödeyen herkes bu hakka sahip olucaktır, buna mülk sahipleri de dahil (landlordlar).

Bu hakka nasıl erişirim? Birşey yapmam gerekli mi?

Hayır! Bu hak hiçbir uygulama gerektirmeyen otomatik bir haktır. Erteleme döneminde maliye tarafından geç ödeme için herhangi bir ceza veya faiz talep edilmeyecektir.

HMRC Koronavirüs nedeniyle geçici finansal sıkıntıda olan ve ödenmemiş vergi yükümlülükleri olan tüm firmalara ve bireylere Ödeme Süresi tekliflerini de artırmıştır.

Normalde otomatik ödeme yöntemiyle ödeme yapan kişiler ödeme yapamadıkları takdirde bankalarıyla olan otomatik ödemelerini iptal etmelidir.

Özetle; self employed olanların 31 Temmuz 2020 tarihinde yapmaları gereken 2020/2021 vergi yılı 2. taksit ön ödemeleri 31 Ocak 2021 tarihine kadar ertelenecektir.

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz