Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

Serbest Meslek Gelir Destek Programı (SEİSS) Hibe Uzatması

Maliye bakanı, COVİD-19’un serbest meslek sahiplerinin kazançları üzerinde devam eden etkisinin farkında vede bu kapsamda çalışan bireylere destek sağlamak için harekete geçti.

Bakan dün yaptığı açıklamada SEİSS hibesi uzattığını belirtti.

Bu hibe, şu anda bu yardım kriterlerini karşılayan (SEİSS) ve aktif olarak ticarete devam eden ancak COVİD-19 nedeni ile kazançlarında düşüklük olan serbest meslek sahibi kişilerle sınırlı olacaktır.

Kimler uygun?

Bu yardımdan faydalanabilmek için, self-employed olanların ortaklık üyeleri de dahil olmak üzere (partnership) yani serbest meslek sahibi bireylerin, aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekmektedir.

  • Şu anda SEİSS kriterlerine uygun olmalıdırlar. Yani bir önceki yardımın uygunluk şartları bu yardım içinde geçerli.
  • Önceki hibeleri almamış olmaları gerekmektedir. Bu koşul aslında rehberlikte net olarak açıklanmamış. İlerki günlerde detaylarının bildirilmesini bekliyoruz. Burda kast edilen diğer hibe, bir önceki Self-Employed yardımı mı yoksa başka hibeler mi açıkça belirtilmedi henüz.
  • Şu anda aktif olarak ticaret yaptıklarını ve ticarete devam etmeyi planladıklarını beyan etmeliler
  • Yardımın verilme döneminde COVİD-19 nedeniyle işlerinin etkilendiğini beyan etmeliler
  • İlk hibe için hak kazanma süresi 1 Kasım ile talep tarihi arasındadır. Yani yukarıdaki hak için 1 Kasım başlangıç tarihidir.

Hibe neyi kapsıyor?

Bu yardımdaki uzatma, iki kerelik bir hibeyi kapsıyor

İlk hibe 1 Kasım’dan 31 Ocağ’a kadar olan dönem içindir, ikinci hibe ise 1 Şubat’tan 30 Nisan’a kadar olan dönem için toplam altı ay sürecek bir yardımdır.

Hibeler, her üç aylık bir dönemi kapsayan iki toplu taksitle ödenecektir.

İlk hibe, Kasım ayı başından Ocak ayı sonuna kadar üç aylık bir dönemi kapsayacak. Hükümet, ortalama 3 aylık ticari kârın yüzde 20’sini kapsayan, tek bir taksitle ödeme yapacak. Toplam alınabilecek miktar ise £1.875 ile sınırlıldır.

Hükümet, serbest meslek sahiplerine işçilere vereceği (JSS) desteğe yakın bir yardımı serbest meslek çalışanlarına da vermeyi öngördü.

İkinci hibe, Şubat ayı başından Nisan ayı sonuna kadar üç aylık bir dönemi kapsayacak. Hükümet, ikinci hibenin seviyesini gözden geçirecek ve bunu zamanı geldiğinde belirleyecektir. Yani ikinci ödemenin yüzdelik oranı henüz belli değildir.

Hibeler, Gelir Vergisi ve Ulusal Sigorta Katkı paylarına tabi kazançlardır yani vergi beyanında vede yardım kurumlarına beyan etmeniz gereken kazançtır.

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz