Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

VAT (KDV) Ödemesi Ertelemesi

24 Mart 2020
852 defa görüldü

Size yine daha önce başlıklar halinde açıkladığım bir konu hakkında detaylı bilgi vermek için bu yazıyı yazıyorum.

Malumunuz birçok işletme vede kişiler dahası hemen hemen hepimiz bu Koronavirüsü kaosundan maddi vede manevi olarak etkilendik.

Maliye bakanı daha önceki açıklamalarında tüm işletmelerin Katma Değer Vergisi (VAT) ödemelerini 3 ay erteleyerek işletmeleri destekleyeceğini belirtmişti.

Peki bu haktan kimler faydalanacak? Nasıl faydalanacaklar? Bu yardım hangi dönemler için egeçerli olacak? İşte size cevapları;

Bu haktan İngiltere’deki KDV (VAT) ‘ye kayıtlı  tüm işletmeler faydalanabilecekler.

Bu erteleme 20 Mart 2020’den 30 Haziran 2020’ye kadar olan dönem için geçerli olacak.

Bu hakka erişim hiçbir uygulama gerektirmeyen otomatik bir haktır. İngiltere’ye kayıtlı işletmelerin bu dönemde KDV iadeleri nedeniyle KDV ödemeleri yapmaları gerekmeyecektir.

Vergi mükellefleri, erteleme döneminde birikmiş olan vergi ödemelerini 2020-21 vergi yılı sonuna kadar erteleyebilecekler. Tekrar etmekte fayda görüyorum bu bir ertelemedir, iptal değildir. Yani siz mümkünse vede koşullar uygun ise evraklarınızı muhasebecinize teslim edeceksiniz oda hesaplarınızı yapacak, iadenizi maliyeye beyan edecektir. Lakin siz bu ödemeyi şimdilik yapmayacaksınız.

Şu an için bize bildirilen bilgi bu, ilerleyen zamanlarda bu yukarıdaki bilgi de güncellenebilinir veya değiştirilebilinir.

KDV iadeleri (VAT submisssion) ve geri ödemeleri (eğer iadede size geri ödeme var ise)  normal olarak devam edecek ve hükümet tarafından varsa geri ödemeniz size ödenecektir.

Normalde otomatik ödeme yöntemiyle (Direct Debit) ödeme yapan firmalar yada kişiler bankalarındaki otomatik ödemelerini iptal etmelidir (cancel your VAT Direct Debit). HMRC’nin KDV iadenizi aldıktan sonra otomatik olarak bankanızdan para tahsil etmeye çalışmaması için lütfen bunu yeterli süre içinde yapın.

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz