Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

Vergi Ödeme Ertelemesi

Malumunuz Koronavirüs pandemisi tüm dünyayı etkisi altına aldı büyük-küçük, kurumsal yada bireysel tüm işletmeler vede çalışanlar bu pandeminin fiansal etkilerinden payını aldı.

İngiliz hükümeti verdiği birçok yardım paketinde adil olmaya gayret gösterirken, vergilerini ödeyemeyecek kişi veya kurumlara esneklikler sundu. Bunlardan birisi KDV ödeme ertelemesi, bir diğeri de serbest meslek çalışanların içinde bulunduğumuz vergi yılı için ödemeleri gereken gelir vergisinin ertelemesidir.

KDV (VAT) ödemesi ertelemesi

Koronavirüs pandemisinden etkilenen işletmelere destek vermek için maliye bakanı KDV borçlarının ödenmesinin ertelendiğini açıklamıştı. İlk bildiride maliye bakanı 20 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasındaki KDV (VAT) ödemelerini ertelemiş ve işletmelere bu döneme ait borçlarını en geç 31 Mart 2021’e kadar ödeme fırsatı sunmuştu.

Fakat bakan 24 Eylül 2020’de yaptığı yeni açıklamada aynı döneme ait KDV borçlarınının ödenmesi için daha fazla esneklik olacağını duyurdu.

Bu yeni açıklamaya göre; KDV’ye kayıtlı işletmeler 20 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasındaki KDV (VAT) ödemelerini 31/03/2021’ye kadar tek seferde yapabilir veya 31/03/2022’ye kadar aylık faizsiz taksitler halinde de ödeme yapabilirler.

Serbest meslek çalışanlarına (self-employed) gelir vergisi ödemesi ertelemesi  

Birleşik Krallık vergi kurallarına göre serbest meslek çalışanları (limited şirket kapsamında çalışmayanlar) 2019/2020 vergi yılı kazançlarını en geç 31 Ocak 2021’de maliyeye beyan eder, bu yılın vergisini ise en geç 31 Temmuz 2020 vede 31 Ocak 2021’de iki taksitle maliyeye öderdi. Ayrıca 31 Ocak’ta bu yılın verginin yarısını da gelecek vergi yılı için ön taksit olarak ödemeleri gerekirdi.

Maliye bakanı geçen aylarda yaptığı açıklamada bu vergi yılının (19/20) ilk taksidini 31 Ocak 2021 ertelemişti (31 Temmuz 2020’deki ilk taksit). Maliye bakanı 24 Eylül 2020’de yaptığı yeni açıklamada ise serbest meslek çalışanlarına 2019/2020 vergi yılı gelir vergilerini 31 Ocak 2022’ye kadar erteleme şansı vergi.

Dip Not: Maliye tarafından otomatik erteleme verilen vergileri durumunuz var ise ödeyebilirsiniz, eğer otomatik erteleme verilen bir verginiz var ise, bir yeri arayıp bildirim yapmanız gerekmez. Otomatik banka ödeme talimatını iptal etmek dışında.

Diğer vede dönem dışı vergileri ödeyecek durumunuz yok ise

Bu yukarıda belirtilen vede maliye tarafından ödemeleri otomatik ertelenen vergiler dışında ödemek zorunda olduğunuz fakat ödeyecek gücünüzün olmadığı bir verginiz var ise maliyenin “Time to Pay” hattını arayarak ödeme için mühlet isteyebilirsiniz. Telefon numarası 0300 200 3835.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi önümüzdeki aylarda GOV.UK’da sunulacaktır

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz