Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

VERGİ SORUŞTURMASI ALANLARA BİR MUHASEBECİ KILAVUZU

14 February 2018
667 Views

Vergi soruşturması’ muhtemelen bu iki kelime herdilde vede millette aynı etkiyi yapıyordur. Birçok kişinin kabusudur herhangi bir vergi soruşturması almak. Öncelikle belirtmek isterimki bu dünyanın sonu değil inanın.  Böyle bir durumda çaresiz vede bilgisiz iken ayrıca parasını ödediğiniz halde muhasebecinizden herhangi bir akıl veya yönlendirme alamıyorken size bu yazıda klavuz olucak bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Genellikle üzerinde “HMRC” harfleri ile yazılı uğursuz kahverenkli bir zarf açıldıktan sonra yada işyerine iki üç kişinin genellikle iş yeri kapanmaya yakın gelip maliyenin vergi inceleme memurları olduklarını söylemesi ile; kişiler birkaç dakika içinde korku vede pişmanlık yaşarlar, öfke, panik ve üzüntü ile takip eden bu durumdaki kişilere bu soruşturma için benim bazı ipuçlarım olucak. Vergi memuru (taxman) kapınızı vergi incelemesi için çaldığında bu 10 altın kural her şeyin yolunda gitmesine yardımcı olacaktır.

Öncelikle HMRC tarafından vergi denetimine tabi tutulmuş iseniz bu illaki kötü haber değildir. Vergi incelemesi genellikle ya şikayet, ya iadelerde bir tutarsızlık olması ile tetiklensede, aynı zamanda tamamen rastgele ve rutin bir kontrol de olabilir.

1. Sakin olun

Birinci vede temel kural kesinlikle sakin olun, paniklemeyin ve kendinize deneyimli bir danışman yada muhasebeci bulun. Unutmayın ki vergi memuru tecrübelidir, vergi karmaşıktır ve eğer sizin yanınızda tecrübeli birisi var ise, yani mali jargonu bilen, bu soruşturmanın sizin lehinizde çözülmesi belkide muhtemeldir. İyi bir muhasebeciye veya danışmana verceğiniz o size çok görünen ücret belkide uzun vadede sizin ödeyeceğiniz vergiden daha ucuz olucaktır.

2. Delilleri yok etmeyin

Delilleri yok etmek veya gizlemek HMRC’nin (yani maliyenin) sizin için “gizleyeceği bir açığı var” diye düşünmesine neden olur. Eğer kayıtları veya faturaları tutmamış iseniz (örneğin banka ekstreleri gibi) bankanızdan kopyalarını isteyin ve danışmanınız yada muhasebeciniz ile ortak çalışarak varsa herhangi boşluklar ve eksik bilgiler makul tahminler yaparak onları doldurun.

3.Açıklama isteyin

Eğer vergi memurunun (taxman) sorularını ve neden size bu soruları sorduğunu anlamıyorsanız ona size bu soruyu neden sorduğunu sorun. HMRC kendi rehberlik işbirliği içinde çalışan vergi müfettişlerini denetimlere yollar ve böylece her iki tarafın düşmanca olmayan, birlikte koperatif olarak çalışarak bir anlaşmazlığı çözmesini ister. Yani karsinizdaki memur azrail degildir.

4. Tutamayacağınız sözler vermeyin ve evrakları zamanında teslim edin

Eğer size verilen güne, örneğin vergi iadesinin ilk veya tekrar yapılması günü yada evrakların teslim edilmesi gibi mühletlere yetişemeyeceğinizi düşünüyorsanız bunu maliye memuru ile konuşun ve neden o güne yetişemeyeceğinizin sebebini anlatın vede günün yeniden gözden geçirilmesini size yeni bir gün verilmesini isteyin. Ayrıca verilen tarihe yetişmemek cezanın artmasına vede bilgi için resmi taleplere baş vurulmasına yol açabilir buda sizin için hayırlı olmaz. Eğer varsa önceden kabul edilmiş bir vergi borcunuz onun ödeme tarihi vede ödeme miktarı ile ilgili de dürüst olun. Önceden kararlaştırılmış ödemeleri, vergileri veya cazaları eksik yada zamanında ödememenin ciddi sonuçları vardır.

5. Asla farz yada tahmin etmeyin

Vergi memurunun bir hata yapmış örneğin off-shore banka hesabınızdan yada şahsi banka hesabınıza aktardığınız just-eat kazancınızdan habersiz olduğunu sanmayın. İngiliz maliyesi İngiltere’de ve dünyada üçüncü şahıslardan daha fazla bilgi elde edebilecek veri tabanına sahiptir. Ayrıca yeni yürürlüğe giren uluslararası mali bilgi paylaşım anlaşması maliyenin yurtdışındaki kazancınız veya mal varlığınız ile ilgili bilgi almasını kolaylaştırıyor.

Eğer HMRC sizi araştırıyor ise bunun bir nedeni vardır eğer öyle ise öncelikle kendi sınırlı kaynaklarına odaklanır. Örneğin şahsi vergi iadeniz, KDV (VAT) iadeniz yada yıl sonu gelir gider defteriniz. Muhasebecinizin size her yıl verdiği vergi iade kopyalarını vede evraklarınızı kanunen altı yıla kadar tutmalısınız çünkü bir gün vergi incelemesi aldığınızda o muhasebeciye yada kayıtlarınıza ulaşamayabilirsiniz. Eğer evraklarınızda bir hata olduğu bulunursa sanmayın ki sadece o hatanın olduğu yıla bakılacaktır bu hatanın eski yıllarda da meydana gelip gelmediğini de kontrol etmek isteyeceklerdir.

6. Dürüst olun

Herşeyden önce karşınızdaki memura dürüst olun. Vergi beyannamesi ile ilgili yanlış bir şey varsa ve siz bunun ne olduğunu biliyorsanız HMRC’ye düzeltme yapacağınızı söyleyin vede onlardan önce siz düzeltin. İlgili tüm gerçeklerin tam açıklamasını yapın ve neyin yanlış gittiğinin sebebini açıklayın. Tam hikaye ortaya çıktığında ve size sorulduğunda siz doğru cevap vermemiş iseniz bu artarak sizin alehinizde cezalara yol açacaktır.

7. Bir adım önde olun

Vergi dairesinden size gelen tüm yazışmaları dikkatle okuyun. Eğer HMRC’nin bir sonra soracağı soruyu biliyorsanız o halde vereceğiniz yanıtı destekleyici belgeler temin edin. Kayıtlara erişim sağlamak, tam açıklama yapmak ve toplantı tarihlerine zamanında gitmek verilecek cezayı azaltabilir.

8. Toplantılar için iyi hazırlayın

Vergi incelemesi alacağınız kesinleştiğinde öncelikle ilgili belgeleri hazırlamak için bir tarih isteyin ve dikkatlice toplantınıza hazırlanın. Toplantıda, sabırlı olun ve size sorulan soruları anlamıyorsanız cevap vermeden önce soruyu kesinlikle anlayın. Herhangi yanlış anlamalar olup olmadığını kontrol için toplantı notlarına bakın. Eğer incelemede vergi memurları ile uzlaşmaz iseniz vede olay mahkemeye giderse HMRC bu notlar üzerinde de durulacaktır.

9. Arabuluculuk alın

Eğer vergi memurları ile uzlaşamazsanız vede vergi incelemesinde bir ilerleme kayd edilmiyorsa “Alternatif Uyuşmazlık Çözümünden” (Alternatıve Dispute Resolution (ADR) ) yardım olabilirsiniz. ADR, burada arabuluculuk şeklinde çalışır ve anlaşamayan tarafların karşılıklı olarak kabul edilebilir bir sonuca gelmesine yardımcı olur. Bağımsız bir üçüncü kişi veya kurum tarafından gerçeklerin değerlendirildiği ve bir veya iki tarafın genelinde bağlayıcı olan bir karara varmalarına yardımcı olur. Arabuluculuk her iki tarafın davayı mahkemeye gitmeden çözmesini ve pahallı bir mahkeme duruşmasını engellemek için uzlaşmalarına yardımcı olur.

10. Deneyimli bir muhasebe şirketi seçin

En önemli kulavuzunuz size yardımcı olacak muhasebeci veya vergi uzmanını seçmektir. Eğer soruşturma aldığınız günden önce çalıştığınız kurum veya kişiden memnun değilseniz soruşturma için size yardımcı olacak yeni bir uzman bulun. Biz kendi başarı ölçümüz olarak müşterilerimizin iş başarısını görüyoruz. Şirket olarak 20 yılın üzerindeki iş tecrübemiz ile tüm müşterilerimize hizmet olarak mükemmelliği sunuyoruz. Müşterilerimizin beklentilerini aşmak ve hizmet mükemmelliğini sağlamak için çalışıyoruz.

Leave A Comment