Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

Yeni Maaş Yardımı Programı-İş Destek Programı (JSS)

Maliye Bakanı dün önümüzdeki altı ay boyunca ekonomiyi korumak vede işyerlerini ve işçileri de korumak için hazırladığı paketi açıkladı.

Şu an yürürlükte olan iş ve işçi koruma programı (CJRS) Ekim ayında bitecek maliye bakanı bunun yerine geçecek yeni bir iş koruma programını (JSS) açıkladı. Anlayacağınız dilde; bitmek üzere olan maaş yardımının yerine geçecek yeni bir maaş yardımı açıkladı.

JSS, CJRS kullanmayan firmalara da açıktır. Yani eski yardımdan faydalanmış olsanızda olmasanızda eğer yardım alınanacak işçi vede maaş kriterlere uygun ise, bu yardımdan almaya hak kazanabilirsiniz, pek tabiki bu yardımın aşağıdaki kurallarını karşılamak kaydı ile.   

Elbette eski vede tüm yardımlarda olduğu gibi kurallar vede limitler var.

Bu maaş yardımından faydalanmak için en önemli kriter ise; maaş beyanatınızın 23 Eylül 2020 den önce maliyeye verilmiş olması gerekli. Yani RTİ dediğimiz muhasebecilerin her maaş ödemesi için maliyeye ibraz ettigi bir bildirimdir bu. Eğer işletmenizin işveren maliye kayıtları yapılmamış vede maaşınızın bildirimi maliyeye 23 Eylül 2020 veya öncesinde beyan edilmemiş ise bu kapsamda sizin için maaş yardımı talep edilemez.

Bu yeni programa göre hak sahibi işçiler, yani yarı zamanlı işe çağrılan işçiler (normal saatlerinin en az %33’nü çalışmak şartı ile) işverenlerin ödeyemediği maaşına hükümetten destek alacaklar.

Bakan işçilerin kayıp ettiği maaşlarının %22’lik kısmının devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

Öte yandan bu yardımı alabilmek için işverenler ayrıca işçiye normal maaşının %22 sini de ödeyecekler.

Özetle kurallar şöyle:

  • Maaş beyanatınız 23 Eylül 2020 veya öncesinde yapılmış olması gerekli
  • Normal maaşınızın veya saatlerinin en az %33′ ünü çalışıyor olmalısınız
  • Devlet desteğine eşit oranda (şimdilik) işverende kayıp ettiğiniz maaşınıza destek vermeli
  • Bir önceki yardımda olduğu gibi bu yardımda işverene ödenecek
  • Diğer yardımda olduğu gibi bu destek hem sizin hemde işvereniniz için vergiye tabi bir kazançtır
  • Bir işçi için ödenecek devlet desteği aylık £697.92 ile sınırlıdır
  • İşverenin vermesi gereken destekte devletin vereceği yardıma eşit olduğu için, normal çalışma saatlerinin karşılığı hariç, bir işverenin işçinin kayıp ettiği saatlerine vereceği maximum destekde aylık £697.92 ile sınırlıdır (şimdilik)

Özetle program şöyle:

Diyelimki normal haftalığınız £400’du,

İşveren sizi yarı zamanlı işe çağırdı ve size çalıştığınız saatleri ödüyor (bu en az normal saatlerinizin %33 olmalı) Buda diyelim ki £132 (£400 x 0.33)

Devlet o normal maşınızın %22 sini işverene ödeyecek buda £88 demek (£400 x 0.22)

Ama işverende bir o kadar sizin kayıp ettiğiniz maşınıza yardım etmeli yani %22 sinide işveren eklemeli diyor hükümet buda £88 demek (yani £400 x 0.22)

Totalde £400 yerine artık maaşınız £308. Burdaki devlet desteği ise £88.

Bu yeni kuraldan küçük ve orta ölçekli işletmeler doğrudan faydalanabilirken büyük firmalar ancak kazançlarının düştüğünü kanıtlarlarsa bu yardımdan faydalanabilecekler.

Dip not: Eylül ayında işe başlamış veya Eylül ayında maaşı yükselmiş bir kişinin maaş beyanı genellikle ay sonuna doğru yapılır. Eğer şahsınızın henüz Ulusal Sigorta Numarası (NIN) yok ise, sizin vede firmanız için maliye kaydı yapılmamıştır, yani RTİ beyanatı da henüz verilmemiştir.

Bu yeni destek 1 Kasım 2020’de başlayacak ve altı ay sürecek. Süreç içerisinde koşul vede şartların değişmesi pek tabiki de mümkündür.

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz