Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

Yurt Dışındakilere Türkiye’de Emeklilik Hayal Oluyor

30 Temmuz 2019
1.445 defa görüldü

Malum herkesin en büyük hayali bir gün emekli olup artık çalışmayıp belki Türkiye’de bir sahil kasabasına yerleşmek veya kendi köyüne dönüp orda bahçe işleri ile uğraşmak ve emeklilik maaşının tadını çıkartmaktır. Özellikle yurtdışında yaşayan gurbetçiler Türkiye’nin yurtdışında yaşan vatandaşlara vermiş olduğu emeklilik hakkını ziyadesi ile benimsemiş ve belkide henüz emekli olmayanların emekli olma hayalini bir parça suya düşürecek bir kanun geldi.

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildikten ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından, 19 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlanan 7186 Sayılı Kanun’la yürürlüğe giren yeni kanun Türkiye’deki yurt dışı borçlanma sistemini kökten değiştiriyor.

Yeni tasarı gurbetçiler için Türkiye’de emekli olmayı daha zor ve maddi açıdan daha külfetli hale getiriyor. Biz sizin için bu yasanın siz yurtdışında yaşayanlar ile ilgili kısımlarını aşağıda özetledik.

Eski şartlarla emekli olmak isteyenler 1 Ağustos’a kadar başvuruda bulunmalı aksi halde aşağıda belirtilen yeni yasa kapsamında değerlendirilecekler.

Günlük borçlanma tutarı artıyor:

1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren yurt dışı borçlanmalarda dikkate alınacak günlük miktar, asgari günlük aylığın yüzde 45 oranına göre hesaplanacak. Yani  31 Temmuz 2019’a kadar geçerli olan günlük 27,29 TL tutarındaki borçlanma miktarı yüzde 40 oranında artarak 38,38 TL’ye yükselecek. Eski kapsamda gülük borçlanma 27,27 TL iken yeni tasarıda günlük borçlanma 38,38 TL olucak.

Ödenecek toplu para miktarı artıyor:

Türk vatandaşları, yurt dışı hizmet sürelerini belgelendirmeleri ve hizmet borçlanması için başvuruda bulunmaları halinde düşük rakamlar ödeyerek daha iyi bir emekli maaşına kavuşuyorlardı. Daha önce maaşlarının yüzde 32’sini ödüyorlardı, bu rakam şimdi yüzde 45’e çıktı. Kabaca söylemek gerekirse daha önce 98 bin TL ödeyerek emekli olduğunda ayda 2500 TL emekli maaşı alınabilirken 1 Ağustos’tan sonra başvuranlar 450 bin TL ödeyerek 1000 TL emekli aylığı elde edebilecekler.

SGK lı değil artık Bağ-Kur’dan emeklilik aylığı alınacak:

Yeni kanunla, daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu’nda aylık bağlanan yurt dışı sigortalılara bundan böyle Bağ-Kur’dan aylık bağlanacak.

Borçlanma gün sayısı değişiyor:

Kanun kapsamında, emekli olmaya yetecek asgari borçlanma gün sayısı tam aylık için kadınlarda 7 bin 200 gün ve erkeklerde 9 bine güne çıkacak.

Yurtdışında bulunan para, mal, menkul ve altın gibi değerlerini 31/12/2019 tarihine kadar Türkiye’deki banka veya aracı kuruma bildiren kişiler veya kurumlar söz konusu varlıklar için 1% oranında vergi ödeyerek kazancın tespiti dikkate alınmaksızın bu varlıkları serbestçe kullanabilecekler.

Bu yukarıdaki bilgilere ek olarak bizim bir diğer yazımızı da okumadan geçmeyin. Zira yurtdışı borçlanması demek artık yaşadığınız ülkede çalışmamak veya sosyal yardım almamak demek.

https://turkcetax.com/ingilterede-ikamet-edenlerin-turkiye-devlet-emekliligi/

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz