Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

“ZERO HOURS CONTRACT” nedir?

20 Eylül 2019
1.778 defa görüldü

“Sıfır Saatlik Sözleşme” uygulaması çokça kişi tarafından yanlış anlaşılmaktadır

Bu şekilde bir sözleşme başlıbaşına işçiye büyük bir haksızlık olmasına karşın birde birçok işveren bu sözleşme veya çalışma sistemini farklı uyguluyor ve buda uygulamada işçiye cok daha büyük haksızlık yapılmasına sebeb oluyor.

Doğrusu şu:

Bir işveren ile bir işçi arasında, işverenin herhangi bir asgari çalışma saatini belirtmek yada sağlamak zorunda olmadığı, aynı zamanda işçinin de teklif edilen işleri kabul etmek zorunda olmadığı bir sözleşme türüdür.

Dahada açıkçası bir örnekle şöyle:

Normalde siz bir işe girdiğinizde saat kaçta işe başlayıp saat kaçta işi bitireceğiniz, haftanın kaç günü çalışacağınız sözlü veya yazılı sözleşmenizde belirtilir. “Zero Hours Contract” da ise bu belirtilmiyor. Bu çoğunlukla kafeterya veya restorant işçilerine de uygulanıyor. Örneğin bir işçisi o gün ise gelmemiş olan işveren bir başka işçisini arayıp o gün ise gelip gelmeyeceğini soruyor, ve o işçi bir önceki hafta 8 saat çalışmış iken bu hafta 20 saat çalışmış olucak buda bu işçinin sözleşmesini “Zero Hours Contract” yapar. İşveren bu işçiyi işe alırken kişiye her hafta 20 saat iş vereceğini taahhüt etmiyor, bu hafta ikinci kez ise gelmesi talep edilen işçi ise, bunu ret etme hakkına sahip, bu ikinci çağırmada işe gelmez ise (çünkü zaten bir başka işçisi ise gelmediği için bu işçiyi çağırmıştı işveren) işveren bu işçiyi işten çıkartma hakkına sahip değildir çünkü “Zero Hours Contract” işçiye arzu ederse işi kabul etmeme hakkı da veriyor.

Bu sözleşmede çalışan, gerektiğinde vede iş olduğunda çalışmaya uygun ve müsait olacağını belirten bir sözleşme imzalıyor. Böylece sözleşmede kişinin çalışması gereken asgari  çalışma saatleri (haftalık veya günlük veya aylık) belirtilmez.

Çalışma koşullarına bağlı olarak, sıfır saatlik bir sözleşme geçici işten farklı olabilir.

Bu sözleşme çeşidi genellikle tarım, otel ve yemek, eğitim ve sağlık sektörlerinde kullanılır.

Ayrıca eklemek isterim ki sıfır saatlik bir sözleşmede çalışan herkesin diğer istihdamda olan herkez gibi istisnasız asgari yasal istihdam hakları vardır.

İşçinin sabit veya değişen çalışma saatlerine bakılmaksızın, işveren tüm işçilerine Ulusal Asgari Ücretden ödeme yapmak zorundadır.

“Sıfır saatlik sözleşme” terimi esas olarak İngiltere’de kullanılsa da, geçici ve yarı zamanlı çalışanlar birçok ülkede benzer şartlarda çalışmaktadır.

Görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz