Bizi diğer sosyal medyalardan da takip edin!
Bu site İngiltere'de yaşan veya yaşamayı düşünen veya *İngiliz vergi sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için gönüllü uzman ekibimiz tarafından hazırlanmıştır. Artık muhasebeci peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Aradığınız bir çok soruya burdan anladığınız dilde cevap bulabilir veya site uzmanlarımıza danışabilirsiniz. (*Birleşik Krallık veya Büyük Britanya)

Landlord’lara Yeni Faiz Gideri Kısıtlaması

23 April 2018
3,779 Views

BUNU BİLİYORMUSUNUZ?

6 Nisan 2017’den itibaren (ticarî olmayan) kira kazancı olan ev sahipleri mevcut vergi yılına ait finansal harcamalarının faizinin tamamını gider olarak gösteremeyeceklerdir. Bunun yerini alan yeni bir uygulama başlıyor.

Ev sahipleri, yani kirada mülkü olup bu kira gelirinin vergisini ödeyenler (residential properties only) artık tüm finansal maliyetlerini mülkiyet gelirlerine karşılık gider olarak göstereyemeyecekler. Bunun yerine, finansal faiz maliyetlerinden temel oran indirimi alacaklardır. Kural ticari (commercial) mülkler için geçerli değildir.

Finansal masraflar örneğin mortgage faizi (ev kredisi), kredi faizi, dayalı döşeli bir mülk kiraya veriliyorsa o eşyaların alınması için alınan kredinin faizi de dahil tüm geçerli finansal harcamaların faizleri.

Kural Birleşik Krallık vergi mükellefi olanların yurtdışındaki mülk kazançları içinde geçerlidir.

Bu yeni sistem şöyle çalışacak:

2017/2018 vergi yılı için kişi faiz masrafının 75% ni gider olarak gösterecek vede vergiye tabi kira kazancını standart yada yüksek yada ek vergi oranında düşürmüş olucak, geriye kalan 25% lik oran ise tüm vergiler hesaplandıktan sonra standart vergi oranında indirim olarak yer alıcak. Aslında sistem vergi ödeyen standart vergi mükellefleri için inefektif olucak şöyleki; kişi faiz masraflarının 75% ni gider olarak gösterip 20% vergiden düşürmüş olucak, diğer faiz masraflarının 25% ise vergiler hesaplandıktan sonra 20% vergi indirimi alacak. Yinede kişi vergi iadesinde faiz masraflarını 25% ve %75 olarak ikiye ayıracak ve vergi beyanında farklı şekillerde vergi iadesinde yer alacak. Ödeyecek vergisi olmayan standart vergi mükellefleri 25% lik faiz masraflarını kayıp etmiş olucaklar çünkü ödeyecek vergi yoksa 20% indirimde olmayacak.

Eğer kişi yüksek veya ek vergi mükellefi ise;

6 Nisan 2017’de başlan vergi yılı için kişinin faiz masraflarının 75% i kira kazancına karşılık gider olarak gösterilecek diger 25% lik kısmı ise 20% bandından indirim alacak.

6 Nisan 2018 tarihinde başlayan vergi yılı için ise kişinin finansal faiz masraflarının %50 si gider olarak gösterilecek diğer 50% lik kısmı ise temel oranda vergi indirimi alacak.

6 Nisan 2019’dan itibaren ise kişi faiz masraflarının 25% ni kira kazancına karşılık gider olarak gösterecek ve 75% lik bolümü ise temel oranda vergi indirimi alacak.

2020/2021 vergi yılı içinse ticari olmayan kira kazancı olan vergi mükellefleri kira kazançlarına karşılık faiz giderlerini masraf olarak gösteremeyecek ancak o faiz masrafının tamamının % 20 si oranında vergi indirimi alacaklar.

Aslında uygulamadaki kural standart vergi mükellefleri (20%) içinde geçerli fakat yeni uygulamanın net effekti vergide değişiklik yapmayacağından inefektif gibi duruyor.

Eğer kendi bireysel vergi iadenizi kendiniz yapıyorsanız yapmanız gereken öncelikle faiz masraflarını hesaplamak (residential property için) ve 25% 75% diye ikiye ayırmak (toplamı). 17/18 vergi yılı için toplam faiz masraflarının 75% ni gider olarak göstermek veya gerekli bölüme yazmak, geriye kalan 25% lik bölümün 20% si ise tüm vergiler hesaplandıktan sonra indirim olarak vergiden düşmek.

Bu vede buna benzer bir çok yaptırım ile İngiliz hükümeti mülk yatırımından kişileri uzaklaştırmayı hedefledi bakalım önümüzdeki yıllar neyi gösterecek.

Bu vede buna benzer karmaşık vergi hesaplamaları için firmamız ile görüşebilir vede uzman bir destek alabilirsiniz.

Leave A Comment